Г одишният доклад на Европейската комисия ще констатира две неща – загубата на посока на реформите в правосъдната система, а също и загуба на доверието от страна на нашите международни партньори. Това заяви Христо Иванов, министър на правосъдието, в предаването „Денят започва” по БНТ.
„Причината е, че не е ясно накъде водят стъпки, които са правени – а такива са превени от всички играчи, включително и в последните години на политическа криза. Много е важно, дали са били в правилната посока”, съобщи Иванов.
„Аз мисля, че докладът ще констатира загубата на това доверие.
Нашата реакция на този доклад в неговото навечерие и непосредствено след него ще бъде на първо място да връщаме доверието в това, че България има ясен план и посока на своето развитие. За това отговорност носи всяка една от институциите ни. Трябва да подчертая, че в това отношение има и някои позитивни новини. Те не са достатъчни да променят доклада и ние не бива да се самозалъгваме с такива надежди, че сега в 12 без 10 можем да се усмихнем и да направим нещо. Не може да се получи, а и да можеше, не е това нещото, върху което трябва да се фокусираме”, обясни министърът.
„Важна е декларацията на мнозинството, с която започна управлението. Там се съдържа една изключително силна заявка за сериозна реорганизация на съдебната власт и сериозни реформи. Разбирам, че за много хора това е поредният лист хартия, но политика най-напред се прави по този начин. За да имаме някакъв прогрес трябва да имаме записана програма на хартия. Досега не сме имали толкова ясна заявка от парламента за работа и реформи”, допълни Иванов.
Вчера стана ясно, че новата Еврокомисия възнамерява да запази механизма за сътрудничество и проверка, на който са подложени България и Румъния.
Още миналата седмица вицепремиерът по координация на европейските политики и институционални въпроси Меглена Кунева коментира, че ще направи всичко възможно, за да няма движеща се мишена пред България. С този механизъм трябва да се справим, той тежи на икономиката. В момента, в който българските граждани кажат, че са доволни от правосъдието и от сигурността, на следващия ден ще направя така, че мониторингът да падне, заяви Кунева.
Тя прогнозира също, че докладът по Механизма за сътрудничество и оценка в областите правосъдие и вътрешен ред ще бъде тежък.
Сравнението между България и Румъния категорично няма да е в наша полза,
каза Кунева. По думите й последица от този доклад е и влизането в Шенген. "Най-вероятно Румъния ще се предвижи по-бързо от България към членството в Шенген. Това ще бъде в резултат на незавършените реформи в съдебната система и борбата с корупцията", каза тя.
Макар че няма директна връзка между доклада и Шенген, все пак страните-членки бяха приели още през февруари т.г., че при два последователни добри доклада за Румъния, страната може да бъде приета в Шенген и нашите съседи може да настояват за това, каза Кунева.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!