Б изнесменът Гриша Ганчев се яви в Националната следствена служба малко преди 13 ч.
Той бе придружен от адвоката си Татяна Дончева.
Явяването на бизнесмена в следствието е свързано с
делото, започнало след т. нар. захарна афера.
Става дума за престъпната схема за продажба на големи количества неосчетоводена захар.
По-рано „24 часа“ писа, че Ганчев може би е привикан заради слуховете за фалита на банки, разпространявани през последните дни. В разгара на банковата суматоха бизнесменът обяви, че ще съди източника на твърденията, че ДАНС го проверява за изпратени есемеси и имейли на различни адреси за проблем в една от големите български банки. Преди дни Ганчев категорично заяви, че не участва „във филми за дестабилизация на държавата“.
След около два часа, в разговор по телефона с журналисти, Дончева заяви, че Ганчев е отказал да дава обяснение и са престояли само 10 минути в сградата.
Неофициално от прокуратурата обаче посочиха, че бизнесменът все пак е
давал показания почти два часа.
Отново по телефона наблюдаващият прокурор по делото Андрей Ангелов обясни, че разследването вече е пред приключване.
То се е забавило толкова време, защото имало много доказателства, а и се чакала важна експертиза.
При шумно огласената акция „Захар“ през май 2012 г. бяха задържани синът на Ганчев – Данаил, и петима негови служители. Ден по-късно те бяха обвинени, че са престъпна група, ощетила държавата с милиони левове от невнесени данъчни задължения и пране на пари.
По-късно специализираната прокуратура привлече като обвиняем и самия Гриша Ганчев, като му бяха повдигнати две обвинения – за ръководител на организираната престъпна група, създадена с цел да извършва престъпления срещу данъчната система, и за закана за убийство спрямо тогавашния директор на Националната агенция по приходите Красимир Стефанов.
Наложена му беше рекордната мярка за неотклонение „парична гаранция“ в размер на 500 хил. лева, но по-късно тя беше намалена на 300 хил. лв.
През януари тази година спецпрокуратурата отмени гаранцията от 300 хил. лв. заради поправки в НПК, според които мярката за неотклонение се отменя, ако е изтекла повече от година и половина от налагането ѝ.
Появиха се твърдения, че върху Ганчев е оказван политически натиск. Самият той заяви, че при него са идвали хора, близки до бившата власт, и са му предлагали срещу пари да свалят обвиненията срещу него, но той им отказал.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!