Не може в една държава да се стреля на стълбите на Съдебната палата, каза главният прокурор Сотир Цацаров на пресконференция днес.
Присъда се раздава вън от правосъдието, където гражданите на София минават ежедневно, допълни той по повод стрелбата във вторник пред Съдебната палата в София, при която бе тежко ранен Златомир Иванов - Баретата.
"Не подкрепям такава позиция. Единственият орган, който следва да решава мярката за неотклонение е съдът. Мярката за неотклонение във всяка правова държава се определя и взема само от съда", каза главният прокурор по повод изказването на премиера Бойко Борисов, че Златомир Иванов би трябвало да е в ареста след присъдата на първа инстанция.
Цацаров съобщи, че днес внася
искане за образуване на дисциплинарно производство спрямо ръководителя на САП прокурор Ангел Илиев
и да му се наложи съответно на тежестта наказание. Причината е начинът, по-който се разпределяли прокурорите по делото "САПАРД" от Софийската апелативна прокуратура. Според хронологията, която той съобщи, е имало четири избора за прокурори по делото.
На 28 януари 2013 г. Софийската градска прокуратура привлече в качеството на обвиняем Стойчо Ненков – прокурор от Апелативната прокуратура - София. Той е обвинен, че на 11 октомври 2012 г., в София, като орган на власт – прокурор в Апелативната прокуратура – София, е осуетил наказателното преследване срещу Марио Николов и Людмил Стойков – подсъдими по дело на Софийския апелативен съд.
Това е направил, като е депозирал допълнително писмено изложение към касационен протест, изготвен и внесен от друг прокурор. С допълнителното изложение обвиняемият Ненков оттеглил подадения протест спрямо оправдаването на Николов и Стойков.
Спрямо обвиняемия Стойчо Ненков е взета мярка за неотклонение "парична гаранция", в размер на 5000 лв. Разследването, провеждано от следователи от НСлС, продължава.
През октомври 2012 г., при произнасянето на оправдателните присъди на Николов и Стойков, в мотивите си Софийският апелативен съд критикува прокуратурата за бездействие и пропуски в обвинението срещу Марио Николов и Людмил Стойков.
Чакат се резултати от експерти, на които е възложено комплексно заключение по случая с нападението над Ахмед Доган.
Тези заключения ще определят и дали и какви обвинения да имат делегатите на ДПС, нападнали Октай Енимехмедов,
каза Цацаров. Комплексна експертиза - съдебно-медицинска и балистична, ще определи и дали обвинението срещу Октай Енимехмедов ще се промени.
"Първоначално досъдебното производство е образувано за опит за убийство, на следващия ден е била изготвена експертиза, която даде заключение за вида на оръжието. При този вид на оръжието и при тази експертиза са определени и сегашните обвинения. Не може да се счита, че производството ще завърши с тези обвинения, ако комплексната експертиза установи друго. Ако тя установи друго, естествено е, че обвинението ще бъде променено", обясни главният прокурор.
След седмица мисля, че прокуратурата ще разполага не с конкретни факти, а ще предприеме конкретни действия, каза Цацаров за проверката, която прави обвинението след скандала "Дюнигейт".
Масово е имало нарушения в инспектората на прокуратурата,
посочи той. Преписки не са били образувани по съответния ред, част от проверките са започвани след анонимни сигнали. Така през 2010 година са започнати 19 преписки срещу магистрати, през 2011- 13, а миналата година - пет.
По жалби срещу постановления на прокурори дори са започнали дисциплинарни проверки срещу тях. Воден е и електронен регистър на тези жалби, който дори не е сходен с унифицираната система на прокуратурата.
Не е имало и случаен принцип на разпределение на преписки в инспектората, отчете още главният прокурор.
Ден преди проверка в инспектората са унищожени и нарязани документи.
Одитът, поискан от Европейския съюз във връзка със съдебната реформа, касае изготвянето на доклад от работна експертна група, в която влизат не само авторитети в системата – прокурори и следователи, но и външни експерти, които да дадат една ясна представа за състоянието на Прокуратурата, каза Сотир Цацаров.
Външните експерти са специалисти по бюджет, финанси, вътрешен одит, управление на системите, човешки ресурси, обясни той.
Трябва да се даде такава представа за състоянието на Прокуратурата, като се видят не само процесуалните практики и грешки, но и разпределението на щатове, бъдещата кадрова политика, съществуването на натоварени и ненатоварени прокуратури, състоянието на обществените поръчки, като тотален дисбаланс между натрупаността на централната администрация в Прокуратурата и пълния недостиг на администрация надолу по низовите звена, каза още главният прокурор Сотир Цацаров.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!