По мое време в НСБОП е работено по фирма на Алексей Петров, която се е занимавала с рекетиране, каза пред Би Ти Ви (bTV.bg) бившият директор на ГДБОП и настоящ директор на Агенция "Митници" генерал Ваньо Танов.
Тогава службата бе натрупала достатъчно доказателства, но поради изтичане на информация бе върната в начален стадий и не се стигна до присъда, обясни ген. Танов.
Той допълни, че действието се е развило през 2006-2007 г. Тогава справка по разработката е поискана от ръководството на МВР.
По думите на Танов час след като справката е предоставена на ръководството на МВР "има замлъкване и обаждане за изтичане на информация".
Той добави още, че не може да каже какви са отношенията на бившия вътрешен министър Румен Петков с Алексей Петров.
На въпрос дали има начин да се докаже политически чадър над Алексей Петров бившият директор на ГДБОП отговори, че що се отнася до събиране на доказателства за уличаване на лица по спомената по-горе разработка е доста трудно.
Трудно е от правна гледна точка да бъде вменена вина, но може ясно да бъде оказано какво е било политическото ръководство и замесените да носят най-малкото морална отговорност пред обществото, обясни ген. Танов.
Според него след приключването на съдебния процес трябва всичко да стане ясно на обществото.
Що се отнася до договора между "Митниците" и фирмата на Петров "Лев Инс", Ваньо Танов каза, че веднага е разпоредил проверка и наистина има такъв договор, подписан през 2008 г. за срок от три години на стойност около 500 хил. лева.
Усилията, които
полагаме през последните четири месеца
са видими,
каза директорът на митниците в отговор на въпрос дали е спряна контрабандата на стоки.
"Абсурдно е да кажа, че сме спрели 100% контрабандната, но че има видимо подобрение в това отношение, е безспорен факт", категоричен бе той.
По думите му само за една седмица са спрени два тира с алкохол и цигари, подготвяни за износ, както и вчерашния случай с пресечената контрабанда на цял контейнер цигари във Варна.
Попитан кога хората ще забравят, че митничарят е символ на корупция Танов заяви, че това, което го има в митниците в малко или в повече го има и в другите институции. Началниците досега не са смеели сами да извършват проверки. При констатиране на нередности те се обаждали да попитат да правят ревизии или не, обясни той.
Оказва се, че митничарите са хора, които през годините са се борили за съществуване.
На тях им е казвано "ето това са ви заплатите, останалото си го откраднете", обясни още директорът на Агенция "Митници".
Около десет нови свидетели са разпитани по делото срещу Алексей Петров,
съобщи на пресконференция градският прокурор на София Николай Кокинов.
Той посочи, че когато даден лидер на престъпна група получи мярка за неотклонение "задържане под стража", свидетелите придобиват повече кураж. Според него в тази връзка има логика те да свидетелстват заради ареста на групата.
Вицепремиерът и вътрешен министър Цветан Цветанов съобщи, че при обиска в килията на Марчело Джотолов от групата на Петров е бил открит мобилен телефон.
"Ще продължим с много сериозни доказателства, които са свързани с престъпната дейност и отнемането на имоти и притискането с физически и психически тормоз на лица и хора за отнемане на тяхно имущество или пари.
При обиска, който беше направен в килиите, е намерен един телефон, който е внесен и колегите продължават да работят как и по какъв начин е влязъл този телефон, за да осъществяват някаква комуникация и по-специално лицето Джотолов," посочи Цветанов.
"Джотолов ни е свършил много добра услуга,
защото информацията, която е в мобилния му телефон, ни помага много", заяви премиерът Бойко Борисов.
Борисов отказа да разкрие какво е съдържанието на информацията в мобилния апарат на арестувания, но я определи "като много важна".
Междувременно един от бизнесмените, за които се твърди, че са били рекетирани от Алексей Петров
е оттеглил показанията си
срещу задържания агент, съобщи Би Ти Ви (Вж. репортаж).
Чрез моята фирма продадох 4000 т захар на стойност 2 млн. щатски долара на друга фирма, но така и не си получих парите. Заплашиха ме да не ги търся повече, защото ще си имам проблеми. Бизнесменът, който купи захарта, заяви, че е в близки отношения с конкретен началник в НСБОП, разказва потърпевшият.
За да се потвърди заплахата, той бил привикан в регионалното звено на БОП в Плевен, където го заплашили с проверки от икономическа полиция и показана акция с барети.
Бизнесменът бил посъветван да потърси помощта на Алексей Петров през 1997 г.
Самият Петров работел с вече споменатия началник в НСБОП, който скоро след това бил назначен за секретар на МВР чрез високопоставен човек в СДС.
За да си получи парите, бизнесменът бил принуден от Петров да подпише разписки, че парите са на ЗК "Левски-Спартак". Фирмата купувач пък била принудена да подпише 10 броя запис на заповеди, всеки от тях за по 150 хил. долара в полза на ЗК "Левски-Спартак", да даде 150 хил. долара в наличност на Петров и да прехвърли собствеността на брониран автомобил мерцедес.
От всички пари измаменият бизнесмен получил около 30 хил. долара, бил използван за сделки и бил пребиван от Алексей Петров.
Сега обаче се отказва от показанията си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!