Европейската комисия за демокрация чрез право (т. нар. Венецианската комисия) към Съвета на Европа одобри законопроекта за отнемането на имущество, придобито от престъпна дейност, съобщи пред "Дарик" радио министърът на правосъдието Маргарита Попова.
Законопроектът е бил приет единодушно и без забележки от всички членове на комисията.
Това означава, че комисията е намерила
достатъчно гаранции
в текста, че никой няма да пострада и законът е предназначен за борба с организираната престъпност, допълни Попова.
Това е наистина един добър инструмент и те смятат, че е едно добро оръжие за България, за да отговори тя на своите очаквания, каза Попова, цитирана от "Дарик".
От комисията обаче
не взеха
окончателно решение за закона за специализирания съд.
След обсъждане на законопроекта беше казано, че няма проблем с идеята за изграждане на специализиран съд, но трябва да се работи, за да се намери добра формула, която да отговаря на конституцията и тогава Венецианската комисия ще подкрепи това начинание, каза министър Попова.
Пред "Дарик" секретарят на комисията Томас Меркерт каза, че докладчиците смятат, че са необходими повече информация и обсъждане за някои интерпретации на закона.
Зам.-председателят на Народното събрание и председател на Парламентарната комисия по вътрешна сигурност и обществен ред Анастас Анастасов коментира решението на комисията за закона за отнемане на имущество с думите: "Всеки един закон, приет в България се отнася за всички нейни граждани". Стриктно ще се приложи законът спрямо всички. Ще се конфискува, когато са налице основанията на закона, какво е лошото на това, попита Анастасов. Има хора с милиони левове, които не смеят да си купят къща или кола, защото трябва да обясняват откъде имат толкова пари, уточни Анастасов.
Преди седмица от сдружение
"Български адвокати за защита правата на човека" и "Асоциация за
европейска интеграция и права на човека" организираха обсъждане на третия
проектозакон за промени в закона "Кушлев". Според Татяна Дончева, ако
се приемат така разписаните промени в закона,
ще се отнема имущество винаги,
когато срещу лицето има образувано досъдебно производство,
когато има акт за митническо нарушение.
Борислав Цеков от Института за модерна политика коментира, че има обща тенденция за засилване на репресията в законодателството и този законопроект е част от тази тенденция.
Адвокатът Георги Атанасов коментира, че с новите текстове драстично се ограничават възможностите на съда. Цялата първа фаза, която е почти 18 месеца, е абсолютно безконтролна и в нея всички действия на комисията за отнемане на имущество, придобито от престъпна дейност не подлежат на съдебен контрол.
Според него всички чужди граждани, които са си купили имоти в България, трябва да проверят дали тези имоти не са придобити по незаконен път, тъй като според новите текстове ще се запорира и имущество, придобито от трети лица. Ще се извършват действия и срещу имущество, прехвърлено на роднини, за което също се предполага, че не е придобито по законен път.
В законопроекта се разкъсва връзката между вида и характера и времето на извършване на "незаконна дейност" и придобитото от нея имущество, не се дефинира "незаконна дейност" и се въвеждат понятия, които не са употребени никъде другаде в българското законодателство и то без да им се дава легална дефиниция, твърдят правозащитници.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!