Етичната комисия към Висшия съдебен съвет (ВСС) единодушно реши да започне процедура по отстраняването на бившия зам.-главен прокурор и член на ВСС Камен Ситнилски.
Дисциплинарно наказание ще бъде поискано и за председателя на Апелативния съд в Бургас Емил Христов и за окръжния прокурор на Хасково Иван Ванчев.
Това съобщи на брифинг председателят на Етичната комисия Ясен Тодоров след извънредно заседание на Комисията, на което са били обсъдени изтеклите записи от СРС-та по повод избора на членове на ВСС от прокурорската квота, в които участват тримата, както и още няколко магистрати.
Според ВСС Ситнилски, Христов и Ванчев са нарушили Етичния кодекс.
"Комисията взе решение, че са налице достатъчно данни за извършени нарушения на правилата на Етичния кодекс на българските магистрати от част от участниците в изнесените записи. Ще бъдат внесени предложения за налагане на дисциплинарни наказания, те трябва да бъдат внесени от 1/5 от членовете на ВСС, но поради чисто технически причини това най-вероятно ще стане през следващата седмица, тъй като до края на седмицата има много текуща работа. Предложенията ще бъдат внесени в максимално кратък срок, така че да се образуват дисциплинарни производства до края на месеца", каза Тодоров.
"Има една граница, отвъд която не е редно да се упражнява нерегламентирано влияние върху тези, които евентуално ще гласуват за теб", коментира председателят на комисията.
Във ВСС вече е внесено искане от главния прокурор Сотир Цацаров за отстраняване от длъжност на апелативния прокурор на Бургас Емил Христов. Вероятно искането ще бъде разгледано още утре на заседанието на ВСС, което на практика означава, че още утре Емил Христов може да бъде уволнен.
Тодоров заяви, че Комисията не е действала под натиска на улицата, а твърдо заявява волята си да се бори "с всички порочни практики в българската съдебна система, които създават негативни нагласи у обществото".
Срещу другите трима участници в разговорите - члена на ВСС Румен Боев, председателя на Окръжния съд в Хасково Миглена Тянкова и председателя на Районния съд в Свиленград Христо Георчев, комисията няма да внася предложения за наказания, съобщи още Ясен Тодоров.
Скандалът започна, когато в сайта "Афера" бяха публикувани разговори от миналото лято, свързани с изборите за членове на ВСС от прокурорската квота. Оказа се, че разговорите са записани със специални разузнавателни средства, а основната тема, която се обсъжда в тях, е подкрепа за Камен Ситнилски и колегата му Румен Боев при избора на членове на Висшия съдебен съвет.
Ситнилски заяви, че няма обяснение защо са разпространени тези записи. Запитан чий интереси е засегнал, той отговори "може би на този, който има интерес да няма стабилно ръководство в съдебната система и системата често да се тресе от скандали, да се пропуква, аз ако го знаех кой е отдавна да съм го обявил".
Главният прокурор Сотир Цацаров съобщи, че записите от СРС са действителни, резултат са от експлоатирани съвсем законно СРС-та и те са експлоатирани по действащо висящо наказателно производство срещу магистрат по искане на бившата ГДБОП. До 19 април тези записи са пребивавали в БОП, след 19 април 2013 г. са приобщени с постановление на наблюдаващия прокурор към делото.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!