Етичната комисия на ВСС два часа разпитва Гугушева
Галя Гугушева след изслушването днес   
Източник: БГНЕС
Над два часа продължи изслушването на прокурор Галя Гугушева в Етичната комисия на Висшия съдебен съвет, предаде Агенция "Фокус".

Гугушева, която вчера оттегли кандидатура за конституционен съдия от квотата на НС, не коментира дали ще подаде оставка от сегашния си пост - зам.-ръководител на Апелативната специализирана прокуратура.

"Единственото, което мога да ви кажа, е че нито един от подателите на сигналите срещу мен не се яви очи в очи срещу мен да каже претенциите си", каза пред журналистите днес Галя Гугушева.

Решението за изслушване на Гугушева от Етичната комисия на ВСС беше взето преди тя да се оттегли като кандидат за конституционен съдия.

Няма да коментирам нищо повече, докато не приключи проверката на ВСС, добави тя и отказа да отговаря на въпроси.

Галя Гугушева бе втория неуспешен опит на Народното събрание да избере член на КС. След огромния скандал, последвал избирането на Венета Марковска и провала на встъпването й в длъжност, кандидатурата на Гугушева също се провали заради оттеглената подкрепа на ГЕРБ заради сериозни съмнения в моралните й качества.

В Народното събрание постъпиха няколко сигнала срещу Гугушева, които уличават семейството й в пране на пари, а нея - в неспазване на принципа за случайно разпределение на дела в прокуратурата.

Вчера ръководителят на Апелативната специализирана прокуратура (АСП) Борислав Сарафов внесе във ВСС предложение за освобождаване на Гугушева като заместник-ръководител на АСП и преназначаването й като редови прокурор.

Изпълняващият длъжността главен прокурор Бойко Найденов разпореди на Инспектората към Върховната касационна прокуратура (ВКП) да образува пълна проверка срещу нея.

Проверката във ВКП ще обхваща всички данни за имотното състояние на Гугушева и семейството й, както и съмненията за пране на пари, детайлно описани в един от сигналите срещу нея, подадени до парламента миналата седмица.

Сагата с неуспеха на Народното събрание да избере втори съдия в КС

от квотата си (първият беше Анастас Анастасов, който вече встъпи в длъжност) започна със скандала около избраната от НСсъдия Венета Марковска и стигна до разцепването на СДС, както и до размяна на реплики между вътрешния министър и президента.

Съмненията за корупционно поведение на избраната от НС Венета Марковска стигнаха до Брюксел, а президентът Плевнелиев си тръгна от церемонията по встъпването й в длъжност и тя не успя да положи клетва.

Впоследствие решението на НС бе отменено, Марковска се пенсионира, а премиерът Бойко Борисов поиска от СДС да издигне кандидат за Конституционния съд. Това доведе до пълно разцепление сред сините, след като депутатите от Синята коалиция заявиха, че няма да внесат ничия кандидатура.

Ръководството на СДС първоначално предложи Петър Стоянов, но няколко дни по-късно той обяви, че не приема номинацията заради международните си ангажименти.

Това доведе до номинацията на Гугушева, която бе внесена в Народното събрание от трима независими депутати - отцепници от "Атака", които имаха проблеми с правилното произнасяне на името на магистрата на пресконференцията по представянето на номинацията.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Вашингтон засили санкциите срещу руската финансова система

Вашингтон засили санкциите срещу руската финансова система

Свят Преди 46 минути

Това означава, че руските банки няма да имат достъп до американската платежна система за големи трансакции, свързани с енергетиката

На кого отдава почит църквата днес

На кого отдава почит църквата днес

Любопитно Преди 1 час

Основателят на общежителното монашество в Западна Европа се родил в около 480 г. в град Нурсия (сега Норча), Италия

Ядрените преговори в Пекин: Какво следва за Иран

Ядрените преговори в Пекин: Какво следва за Иран

Свят Преди 1 час

Иранският президент заяви, че няма да преговаря със САЩ, докато е "заплашван"

Куриозен случай на летището - откриха жива костенурка в панталона на мъж

Куриозен случай на летището - откриха жива костенурка в панталона на мъж

Свят Преди 1 час

Костенурката била конфискувана и не е ясно дали е била домашен любимец на мъжа или защо я е носил в панталона си

Задушава ли Тръмп икономиката на САЩ?

Задушава ли Тръмп икономиката на САЩ?

Свят Преди 2 часа

По време на предизборната кампания Доналд Тръмп обещаваше, че ще доведе до бум американската икономика

istock

На колко дни платен отпуск имаме право, ако работим на 4 часа?

България Преди 2 часа

Как се изчислява трудовият стаж при непълно работно време

Владимир Путин

14 март: Владимир Путин, граф Цепелин и Айнщайн

Любопитно Преди 2 часа

Вижте какво се е случило на тази дата в историята

OpenAI поиска САЩ да забранят китайски конкурент

OpenAI поиска САЩ да забранят китайски конкурент

Технологии Преди 2 часа

Компанията предлага и алгоритмите да имат достъп до платено съдържание

Ресорната комисия прие на второ четене бюджета

Ресорната комисия прие на второ четене бюджета

България Преди 9 часа

Близо 38 000 поправки в закона, подготвени от "Възраждане", отпаднаха

Зеленски: Путин се подготвя да откаже на Тръмп

Зеленски: Путин се подготвя да откаже на Тръмп

Свят Преди 10 часа

Зеленски: Поредната руска манипулация

Мицкоски с нов ултиматум към България

Мицкоски с нов ултиматум към България

Свят Преди 10 часа

Мицкоски: Нямам намерение да целувам химикалки, да се усмихвам, докато ме обиждат, унижават и омаловажават

Тръмп: Ако Путин не се съгласи, това ще бъде много разочароващ момент за света

Тръмп: Ако Путин не се съгласи, това ще бъде много разочароващ момент за света

Свят Преди 10 часа

Тръмп заяви пред Рюте, че САЩ ще анексират на Гренландия

Полицията издирва жена от Бургас

Полицията издирва жена от Бургас

България Преди 11 часа

Тя е изчезнала на 10 март

Запечатаха офиса на асистент на български евродепутати

Запечатаха офиса на асистент на български евродепутати

Свят Преди 11 часа

Днес полицията обискира 21 адреса в Брюксел, Фландрия, Валония и Португалия

Русия въведе нови санкции срещу Европейския съюз

Русия въведе нови санкции срещу Европейския съюз

Свят Преди 11 часа

Списъкът включва и представители на европейски структури и държавни органи

ЦИК обяви имената на новите депутати

ЦИК обяви имената на новите депутати

България Преди 12 часа

Ето какво ще е разпределението на силите в парламента