През последните шест месеца България предприе редица важни инициативи, които показват желание за реформа. Те са похвални, се казва в междинния доклад на Европейската комисия (ЕК) за страната в изпълнение на Механизма за сътрудничество и контрол в областта на правосъдието и вътрешните работи.
Механизмът бе въведен при присъединяването на България към ЕС на 1 януари 2007 г., за да се помогне на страната да преодолее определени недостатъци в областта на съдебната реформа, борбата срещу корупцията и организираната престъпност и за да се следи напредъкът в тези области под формата на периодични доклади.
Въпреки че достойнствата на тези инициативи могат да се преценят само след като те доведат до конкретни резултати, тези действия все пак сочат, че все по-ясно се признава необходимостта от съществени и далновидни реформи, се посочва в документа.
Промените, препоръчани от комисията през юли 2009 г.,
следва да се превърнат в национален приоритет
и да бъдат предприети в повече области, за да се постигне пълно реформиране на съдебната власт.
България трябва да продължи усилията си за подобряване на наказателните процедури и за по-категорични действия за конфискуване на имущество, придобито от престъпна дейност.
Освен това трябва
да укрепи капацитета на съдебната власт,
за да покаже конкретни резултати при знакови дела, се казва в междинния доклад.
От средата на 2009 г. насам, в отговор на препоръки на комисията, България предприе най-вече мерки за повишаване на обективността при годишното атестиране на магистратите.
Резултатите от тези мерки обаче все още не могат да бъдат оценени.
Същевременно Инспекторатът към Висшия съдебен съвет продължи да отбелязва добри резултати при осъществяване на проверки, а Висшият съдебен съвет (ВСС) продължи да следи хода на дела от широк обществен интерес.
От ЕК посочват, че
е похвално, че повече дела за корупция по високите етажи
се следят в рамките на мониторинга на съдебната практика, но въпреки това някои важни дела все още протичат неоправдано бавно.
При все това остават малобройни резултатите, постигнати от съдебната власт по дела, свързани с корупция на високо равнище и организирана престъпност, а през януари 2010 г. имаше нов случай на улично убийство.
репутацията на съдебната система бе подкопана
от подозрения за тежка корупция при назначения на висши длъжности и тези случаи трябва да бъдат задълбочено проучени, съветват от ЕК.
Преди следващата оценка е необходимо да се предприемат по-бързи и по-всеобхватни административни действия във връзка с опасенията на комисията относно нередности, конфликт на интереси и измами при усвояване на средства от фондовете на ЕС.
Не правим политически оценки за правителства и министър-председатели - заяви на пресконференция говорител на ЕК при представяне на междинния доклад. - Не това е целта на този доклад. Виждаме ангажимент към реформи и признаваме това в него".Комисията не налага реформи, коментира неин представител след представянето на междинния доклад.
В случая става дума за две страни (България и Румъния), които знаят какво трябва да направят. Работата на комисията е да оценява техния напредък, който зависи изцяло от техните усилия. По тази причина няма и поставен краен срок за функционирането на механизма.
В отговор на въпрос за блокираните европейски фондове за двете страни, говорителят коментира, че след задълбочена работа с двете правителства е взето решение за премахване на наложените ограничения. Въпреки това
замразяването на средствата е довело до загуба на пари
заради ненавременното им изразходване.
Препоръките на ЕК в тази насока са за засилване на административния капацитет и усилията за предотвратяване на нередности при усвояване на европейските средства.
Съдебната система трябва да има за задача хората, злоупотребяващи с европейските фондове, да бъдат наказвани.
Конкретно за България представителят на ЕК посочи, че към момента има данни за забавяния или прекъсвания в работата по 11 от общо 25 проекта за околната среда.
Комисията ще продължи да подкрепя България в това начинание и до лятото на тази година ще представи следващата си подробна оценка на напредъка.
Вижте пълния текст на доклада.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!