Европейската комисия отново няма да е доволна от борбата с корупцията на високо равнище и организираната престъпност в България и този път ще критикува директно съдебната система.
Така пишело в черновата на доклада за напредъка на страната в областта на правосъдието и вътрешния ред, с която разполагат редактори от в. "Дневник" (dnevnik.bg).
Документът, който трябва да бъде обявен преди края на март, отбелязва като особено тревожни търговията с влияние във Висшия съдебен съвет (визира се скандалът с Красьо Черния, макар името му да е спестено) и убийството на Боби Цанков.
Застреляният измамник е описан от експертите на ЕК като "свидетел по важно разследване срещу организираната престъпност".
Предстоящият доклад е обзорен и технически и не включва политически коментари, препоръки и критики, а тонът му е безпристрастен, но той маркира постиженията и провалите.
От Брюксел за пореден път подчертават, че
съдебните дела се влачат и няма нито една присъда от юли 2009 г. досега.
Практиката да се бавят делата от обществен интерес е определена от ЕК като "злоупотреба".
През последните седмици имаше напрежение в отношенията между ВСС и съсловна организация на съдии с вицепремиера и вътрешен министър Цветан Цветанов, заради негова критика в същата посока.
Българските власти са имали възможност да внесат свои коментари и корекции в черновата на доклада. Сега Еврокомисията трябва да реши дали да ги включи в окончателния текст.
В проекта са цитирани данни от българските власти, според които от 50 знакови дела само 9 са завършили с присъда. Въпреки многобройните разследвания за корупция на високо ниво само два случая са стигнали до съда, където обаче се бавят, се коментира в документа.
ЕК отбелязва повдигнатите обвинения срещу трима министри от кабинета "Станишев" - Валери Цветанов, Емилия Масларова и Николай Цонев, и двама депутати от предишния парламент - Гюнай Сефер и Митхат Табаков.
Като положително развитие се отчита засилването на екипа от прокурори и полицаи, разследващ измамите с еврофондовете. Но от 110 проверявани случая през 2009 г. в съда са внесени само три обвинения.
ЕК предупреждава, че като цяло
българските власти не са достатъчно активни в разкриването на измамите и корупцията при усвояването на европарите.
Положителна е оценката за работата на инспектората към Висшия съдебен съвет (ВСС), но се отбелязва, че препоръките му не се спазват последователно.
В доклада се напомнят критиките на Европейския съд за правата на човека ,че липсва отчетност на главния прокурор.
Във връзка со очакваните промени в Наказателно-процесуалния кодекс, предложени от правителството по препоръка на ЕК, от Брюксел изразяват опасение, че част от важните поправки може да не бъдат подкрепени от Народното събрание.
В крайна сметка Европейската комисия препоръчва на България да засили усилията си за реформа и да ги разшири в повече области, за да постигне практически и измерими резултати до следващия доклад през юли, се казва в публикация на в. "Дневник".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!