Продължилият над три години процес срещу Кържев бе за длъжностни престъпления. Днес той бе признат за виновен само по обвинението, че е оказал натиск върху подчинения си Петьо Петров да върне автомобил, който бил предмет на спор за собственост.
Кържев бе оправдан по другото обвинение, че два пъти е превишил правата си като районен прокурор и убеждавал страни по граждански дела да постигнат спогодба.
"Вие си направете изводите за какво съм осъден и кой е основният свидетел. Петьо Петров е един много добър професионалист в своята област. Тепърва ще става ясно кой е той", заяви пред съда Кържев и посъветва журналистите да отгатнат в коя област е добър Петьо Петров.
Въпросният Петров е основен прокурорски свидетел и по друго дело срещу магистрат - съдията Петър Сантиров, който заедно с бившия военен министър Николай Цонев и Тенчо Попов, е обвиняем в дело за корупция.
"За разследването и делото срещу мен са загубени шест години. Ако бях виновен, щях да си призная", заяви бившият районен прокурор. Той твърди, че разследването срещу него започнало, "защото обърнал много корупционни схеми".
Покурорът Ана Малиганова смята, че присъдата в осъдителната й част съвпада с убеждението на обвинението, но не изключва възможността в оправдателната й част тя да бъде протестирана.
Славчо Кържев обвини прокуратурата за това, че в момента не се оказва достатъчен контрол върху преписките, които се водят, и допълни, че би се срамувал от такъв обвинителен акт, какъвто е внесен срещу него.
Някогашният прокурор Кържев бе обвинен, че през 2004 г. е превишил властта и правата си и иззел функциите на съда по решаване на две граждански дела в София.
Според прокуратурата Кържев е опитал да убеди колегата си Петьо Петров да върне на обвиняемия Петър Милев "Опел Вектра", която била предмет на спор за собственост.
Бившият прокурор бе обвинени и защото се опитал да склони ищеца Георги Стоянов за постигане на спогодба със собствениците на фирма "Вектор АВ" ООД. За целта той го призовал в прокуратурата, за да го уговори да се откаже изцяло или да намали размера на исканата от него обща сума по делата в размер над 31 000 лв.
В съдебната палата за Кържев се говори като за човек, предизвикал скандали и брожения в прокуратурата по време на главните прокурори Иван Татарчев и Никола Филчев. Отстраняването му безуспешно са искали няколко бивши градски прокурори на София.
През 2000 г. автомобил на Кържев беше подпален от "неизвестен извършител".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!