Двама бивши шефове на "Напоителни системи" с обвинения
Източник: БГНЕС

Д вама бивши шефове на „Напоителни системи“ са обвинени в нанасяне на щети за 963 000 лева на държавното дружество. Това съобщиха от Софийската градска прокуратура. Загубите са заради неизгодни договори и безстопанственост. Заради неизгоден договор е обвинен и началник на фонд "Земеделие"

Специализираното звено „Антикорупция“ ще образува производства срещу бившите изпълнителни директори Стайко Ганчев и Ивайло Първанов.

Обвиненията идват близо два месеца след като от прокуратурата обявиха, че в „Напоителни системи“ има злоупотреби, които се разследват.

На 24.02.2012г. Ганчев е сключил консултантски договор с търговско дружество за 20 000 лева. Исканите консултации са се отнасяли до лицензирането на „Напоителни системи“ ЕАД като ВиК оператор. Разследването на антикорупционното звено е показало, че необходимост от услугите е нямало, тъй като по закон изобщо не е предвиден подобен лицензионен режим пред ДКЕВР.

По-сериозното обвинение за Стайко Ганчев е в умишлена безстопанственост. Прокуратурата твърди, че между ноември 2012 и май 2013, той „умишлено не е положил достатъчно грижи за управлението на повереното му имущество“ и това е довело до „значителни щети“ в размер на 346 389 лева.

По-тежки са провиненията на следващия изпълнителен директор – Ивайло Първанов. Между 2014 и 2016 той е сключил 79 договора за рекламни, правни и счетоводни услуги на обща стойност 596 784 лева.

От обвинението смятат, че от контрактите не е имало нужда, защото дружеството вече е разполагало с достатъчно консултанти и счетоводители.

Двамата са с мерки за неотклонение „подписка“. Разследването продължава.

Източник: Vbox

"Напоителни системи" - чалга, бой и корупция

Ганчев и Първанов не са първите директори на държавното предприятие, които влизат в новините.

По-рано този месец се разбра, че новата шефка Снежина Динева, е била предизвикателна фолк певица през 90-те години. Динева беше назначена след принудителната смяна на ръководството, направена с цел улесняване на разследването на прокуратурата.

Преди три години отново бяха актуални обвинения срещу Стайко Ганчев и предшественика му Георги Харизанов. Вторият беше обвинен в кражба, посредством заповед за бракуване на стари тръби. Един месец по-късно влезе в болница, след като му беше нанесен зверски побой пред очите на съпругата му.

Харизанов беше отстранен от поста си през 2012, когато стана ясно, че срещу него тече обвинение за заплаха за убийство и кражба на 50 000 долара през 2001 година.

Обвинен е и шеф на фонд „Земеделие“

Антикорупционното звено оповести и производство срещу бившия шеф на Държавен фонд „Земеделие“ Мирослав Николов. Той е сключил договор за външни консултантски и PR услуги за 19 950 лева, при положение че фондът има отделна дирекция „Връзки с обществеността, протокол и координация“

Освен това договорените дейности не били извършени от изпълнителя. Въпреки това, Николов наредил плащане към него на 09.07.2014 г.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Непоколебимият Мартин Методиев е новият шампион на Hell’s Kitchen

Непоколебимият Мартин Методиев е новият шампион на Hell’s Kitchen

Любопитно Преди 2 часа

На финала той надви най-големия си опонент Ивайло в зрелищна вечерна резервация

Арести заради корупция в НАТО

Арести заради корупция в НАТО

Свят Преди 2 часа

Белгийските, нидерландските, италианските, испанските и американските власти проведоха едновременни операции

Арестуваха българи в Солун за принуда към проституция

Арестуваха българи в Солун за принуда към проституция

Свят Преди 2 часа

Принуждаваната колумбийка не е посмяла да се обърне директно към полицията

ФБР спря атака на „Ислямска държава“ в САЩ

ФБР спря атака на „Ислямска държава“ в САЩ

Свят Преди 2 часа

Според ФБР младеж е планирал масова стрелба в „Детройтския арсенал“

Стармър: Атака срещу демокрацията

Стармър: Атака срещу демокрацията

Свят Преди 3 часа

Полицията продължава разследването на нападението срещу имот и автомобил, свързани със Стармър.

Поне 15 ранени от мълния във Франция

Поне 15 ранени от мълния във Франция

Свят Преди 3 часа

Лице с германска националност в тежко състояние

Огромен пожар в Испания, десетки хиляди бяха предупредени да не излизат

Огромен пожар в Испания, десетки хиляди бяха предупредени да не излизат

Свят Преди 4 часа

На този етап няма информация за ранени

МФ: Столична община разполага с достатъчно пари

МФ: Столична община разполага с достатъчно пари

България Преди 6 часа

МФ подчертава, че посочените суми представляват публична информация

Психолози настояват за разследване на Гюцова

Психолози настояват за разследване на Гюцова

България Преди 6 часа

Домашното насилие не е любов, а престъпление

<p>Ужас в Българин, отвличане, мъчения, изнасилване</p>

Ужас в Българин, измъчвали отвлечена двойка, насилвали жената

България Преди 7 часа

Обвиняемите изнудвали близките на жертвите за пари

Затварят изцяло пропадналия път Девин - Кричим

Затварят изцяло пропадналия път Девин - Кричим

България Преди 7 часа

Подпорната стена в участъка пропадна, а с нея и голямо парче от пътното платно

<p><strong><span style="color:#ff0000;">Метрото няма да спира</span></strong>, но блокадата на София остава</p>

Метрото няма да спира, но блокадата на София остава

България Преди 8 часа

Служителите са взели решение и в четвъртък да няма наземен транспорт.

Предлагат промени за първия учебен срок

Предлагат промени за първия учебен срок

България Преди 8 часа

Това е заложено в проекта за промяна в Наредбата за организацията на дейностите в училищното образование

„Страхувам се за живота си“: Хали Бейли с тежки обвинения срещу бившия си

„Страхувам се за живота си“: Хали Бейли с тежки обвинения срещу бившия си

Свят Преди 8 часа

„Не мога да позволя повече това насилие“, пише актрисата от "Малката русалка" в съдебни документи

Дженифър Лопес показа шевове на лицето си след инцидент (СНИМКИ)

Дженифър Лопес показа шевове на лицето си след инцидент (СНИМКИ)

Любопитно Преди 8 часа

Травмата е станала по време на репетициите на Американските музикални награди