Върховният административен съд (ВАС) поиска до седмица Ахмед Доган да представи доказателства, че има професионална квалификация в областта на хидрологията и минното дело.
Решението на съда е във връзка със започналото днес дело срещу лидера на ДПС за конфликт на интереси при получаването на хонорар от 1,5 млн. лв. за консултантска дейност на хидроенергийни проекти.
Делото е по искане на парламентарната комисия за борба с корупцията и конфликт на интереси. Тя излезе с доклад, че Доган е нарушил закона, като не е декларирал, че е сключил четири консултантски договора с "Минстрой холдинг" - за "Цанков камък", "Доспат", каскадата "Горна Арда" и язовир "Тунджа".
Лидерът на ДПС ще трябва да представи и докладите по извършената от него работа по четирите договора.
Ако върховните административни
магистрати го признаят за виновен,
Доган
може да бъде глобен от 1000 до 3000 лв.
и даже да бъде лишен от космическия си хонорар.
Самият той не се яви в съда.
ВАС поиска доказателства и от Министерския съвет, Националната електрическа компания (НЕК), от министъра на икономиката, енергетиката и туризма.
В срок до седем дни НЕК трябва да представи документ дали, както твърди комисията, част от заем за АЕЦ "Белене" е пренасочен за проекта "Цанков камък".
Министерският съвет пък трябва да представи доказателства кой е взел решението за строителството, финансирането и определянето на инвеститора на обектите хидровъзел "Цанков камък", "Доспат", каскада "Горна Арда" и язовир "Тунджа", както и доказателства за това платени ли са държавни средства и обезпечено ли е финансирането на тези обекти със средства от еврофондове, предоставени на българската държава.
Адвокатът на Доган - Румен Еленски, заяви, че
докладът
на антикорупционната парламентарна
комисия е политически,
а тя не е свършила работата си и кара съда да събира доказателства.
На въпрос за поисканите от съда доказателства за професионалната квалификация на Доган, адвокат Еленски посочи: "Нямам представа, дали той има възможност".
Комисията за борба с корупцията, конфликт на интереси и парламентарна етика се самосезира по случая с хонорарите на Доган след публикация в печата. Последното плащане е след 1 януари 2009 г., когато в сила вече е закона за деклариране на конфликт на интереси.От комисията
смятат, че като лице, заемащо
публична длъжност, Доган е бил длъжен да посочи
данни за свързани лица към дейността
на които има частен интерес, но не го е
направил.
На 21 март 2010 г. стана ясно, че лидерът на ДПС Ахмед Доган е взел 1,5 млн. лв., като консултант по четири мегапроекта на предишното правителство.
Изплащането на парите е било уредено с договор за консултантски услуги от януари 2008 г. между Доган и Института по минно дело чрез "Минстрой холдинг". По силата на този договор лидерът на ДПС е станал "мениджър на проучванията" за "Цанков камък" и останалите три хидроенергийни обекти.
През февруари 2009 г. той е взел 1,5 млн. лв., като от своя страна е възложил изпълнението на проектите на четирима специалисти от "Минстрой холдинг". На тях Доган е платил само 50 хил. лв.
На 24 март "Синята коалиция" сезира антикорупционната комисия на парламента. На 15 април главният прокурор Борис Велчев призна, че прокуратурата извършва проверки на имотите на Доган и на консултантския договор.
На 30 юли, след бурни дебати, с три гласа "за" и един "против" депутатите от комисията за борба с корупцията изпратиха преписката за консултантските договори на Доган на Върховния административен съд.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!