До месец ще стане ясна присъдата на бившия шеф на Комисията на интереси Филип Златанов.
От прокуратурата поискаха да бъде потвърдена ефективната присъда от три години и половина затвор,
постановена през април на първа инстанция от СГС.
Прокуратурата поиска тежкото наказание заради високата обществена позиция на Златанов и разколебаното доверие от действията му както към комисията, така и към държавните институции. Прокурорът по делото допусна, че Златанов може да е действал под политически натиск и да са му давани указания как да работи по преписките, но това не омаловажавало факта, че е извършвал закононарушения.
В пледоарията си
защитата отрече да е бил упражняван политически натиск върху решенията
на Комисията за конфликт на интереси. Пред апелативните съдии пък самият Златанов помоли да бъде оправдан по всички обвинения.
По-рано Софийският апелативен съд прие частично експертизата на вещото лице Валери Костадинов, работило по тефтерите на бившия шеф на комисията за конфликт на интереси.
На самия Златанов пък му прилоша в съдебната зала по време на заседанието
и поиска кратка почивка преди да даде обяснение на финала на процеса.
По-рано пред журналисти вещото лице Валери Костадинов обясни, че никога не е виждал два тефтера, а
е работил само по един, който е бил черен на цвят,
като уточни, че е работил само по оригинал на документите, а не от ксерокопия.
В съдебната зала обаче стана ясно, че Костадинов е подписал протокол в следствието, от който става ясно, че е работил от ксерокопие на ксерокопията на тефтера. Пред магистратите той обясни, че този протокол му е даден да го подпише и допълни, че не е обърнал внимание какво подписва. Вещото лице заяви, че първоначално решил да работи по версия, според която в тефтера на Филип Златанов е писала Искра Фидосова.
По-късно обаче Костадинов се убедил, че почеркът в тефтера е единствено на Златанов.
Попитан кой му е дал да подпише протокол в следствието, че експертизата е правена по копие от ксерокопията, Костадинов отговори риторично, че това е онзи "Кой", който всява смут.
По-рано от защитата на бившия председател на комисията за конфликт на интереси заявиха, че
има основания за отвод на Валери Костадинов – вещото лице, изготвило експертиза за почерка на един от тефтерите на Златанов.
Бившият председател на комисията за конфликт на интереси Филип Златанов заяви, че не е виждал "никакви тефтери" повече от година.
"Стига с това политизиране. Не съм виждал никакви тефтери от лятото на миналата година",
категоричен бе Златанов пред журналисти на влизане в съда.
"Срещу мен се води наказателно производство. Не е приятно на никой нормален човек да бъде тема номер едно в медиите. Аз съм обикновен човек, не съм свикнал на това и въпросите, които в момента ми задавате, са точно в тази връзка", посочи още той.
Скандалните тефтерчета с указания кой да бъде "ударен" и кой "оправен" на Филип Златанов, който бе осъден на първа инстанция на три години и половина затвор, бяха откраднати преди две седмици.
Изчезването на важни веществени доказателства по делото "Златанов" провокира прокуратурата да започне незабавна проверка по случая. Оказа се, че тефтерите са били предоставени на вещото лице Стефан Бенчев за графическа експертиза. На 5 ноември Бенчев подал сигнал в 6-о РПУ в столицата, че от автомобила му са изчезнали документи и лични вещи. Между документите били и двата тефтера на Златанов. Образувано бе досъдебно производство срещу неизвестен извършител за "кражба".
Същевременно изчезването на тефтерите предизвика и редица политически коментари. Самият министър-председател Бойко Борисов бе възмутен от начина, по който "се разкарват из София важни веществени доказателства". Президентът Росен Плевнелиев дори изказа мнението, че не вярва, че е случайно, че вещото лице се е оказало агент на Шесто управление на Държавна сигурност.
Софийската градска прокуратура пък започна проверка на Столичната следствена служба за това как се съхраняват и предават документи и вещи за извършване на експертизи. Проверява се и как са предоставени двата тефтера на вещото лице Стефан Бенчев за извършване на експертиза, кога са били поискани от него да ги върне в Следствието, кога водещият разследването и наблюдаващият прокурор са узнали за кражбата на бележниците.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!