Членове на Висшия съдебен съвет (ВСС) са убедени, че Мирослава Тодорова, която беше уволнена като съдия от Софийския градски съд (СГС), е извършила престъпления срещу правосъдието и трябва да бъде дадена на прокурор.
На днешното заседание на Висшия
съдебен съвет (ВСС) стана известно, че е постъпило писмо от председателя на СГС Владимира
Янева, в което се сочат нови съществени нарушения в работата на
Тодорова като съдия.
Членовете на ВСС Вельо Велев и Иван Колев заявиха пред журналисти, че Мирослава Тодорова трябва да бъде дадена на прокурор за престъпления срещу правосъдието във връзка с две дела, за които сега се научава, че е изтекла абсолютната давност.
Съветът реши, че ще изпрати на главния прокурор новополучените данни. Мирослава Тодорова вече бе давана на прокурор по преписката за второто ѝ дисциплинарно дело.
Едното констатирано нарушение е за дело, по което съдията е произнесла присъда по обвинение за безстопанственост още през 2006 г., но до днес това дело не е регистрирано в канцеларията на съда. Всъщност делото с решението по него липсват.
Второто съмнение за нарушение е по дело, за което Тодорова вече е наказвана заради забавяне на мотивите. Решението на съдията по това дело е протестирано от прокуратурата, след което отново е попаднало в ръцете на Тодорова.
След като било върнато в деловодството обаче – няколко дни след уволнението ѝ като съдия, се оказало, че липсват документи от делото, заедно с протеста на прокуратурата.
Според Иван Колев, цитиран от "Правен свят", трябва да бъде направена проверка за финансирането на Съюза на българските съдии през последните 10 години. Тодорова е председател на тази организация. Той заяви също, че ВСС си е създал много врагове, заради своята принципна кадрова политика, при която не е допуснал никакви вмешателства.
Според Колев Европейската комисия била заблудена, че назначенията в системата не са прозрачни, точно обратното - в България няма по-открит орган от ВСС, който има всички основания да се гордее с кадровата си политика.
Колев заяви също, че протестите
срещу ВСС били организирани "от Съюза на съдиите в България (ССБ), присъдружните му НПО и от една
известна адвокатска кантора, които искат да кадруват в системата вместо
ВСС".
Според информация, с която разполагат членовете на ВСС, съюзът получава средства от чужда държава, които се разпределят между едни и същи хора, включително и журналисти, принуждавани да работят за тази организация.
Днес петчленен състав на Върховния административен съд (ВАС) отказа да спре уволнението на Мирослава Тодорова.
Това означава, че всички наказателни дела, по които е
даден ход на съдебното следствие с участието на съдия Тодорова ще
започнат отначало.
Тодорова, която твърди, че е една от най-натоварените съдии в СГС, протестира решението от миналата сряда, с което тричленен състав на ВАС отказа да спре изпълнението на решението за уволнението й.
Днес петчленният състав
възприе мотивите на тричленния състав, който също отказа да спре
изпълнението на уволнението на Тодорова и постановява, че определението е
"правилно".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!