Д ружеството "Бромак", чрез което Цветан Василев управлява мажоритарен дял в затворилата Корпоративна търговска банка (КТБ), оспорва законовите промени, с които управляващите се готвят да назначат временни синдици в КТБ.
Според адвокатите на "Бромак", оглавявани от Менко Менков, предлаганите промени влизат с противоречия с Конституцията, правото на Европейския съюз и правовия ред в Република България.
Това се казва в писмо, адресирано до председателя на Народното събрание Цецка Цачева, президента Росен Плевнелиев, премиера Бойко Борисов, главния прокурор Сотир Цацаров и Еврокомисията.
Готвените промени бяха обявени миналата седмица и се очаква да влязат в пленарната зала на Народното събрание в сряда, 18 март.
Според адвокатите начинът, по който са предложени промените, и сроковете, в които ще бъдат приети, противоречат на Закона за нормативните актове.
Въвеждането на фигурата на временен синдик в КТБ е форма на натиск от държавата върху съдебната система, смятат от "Бромак". Така държавата притиска съда да отсъди в нейна полза, тъй като има да си събира пари от КТБ.
В писмото се пита защо е нужна фигурата на временен синдик преди обявяването на несъстоятелност, след като в сега действащия закон е разписано, че квесторите, назначени от БНБ, са длъжни да съхранят имуществото на банката в интерес на всичките ѝ кредитори.
Според юристите готвените промени не само няма да издържат в съда, но могат и да доведат до наказателна процедура на ЕК срещу България.
Това, което се прави със законопроекта за временен синдик на КТБ е равнозначно на промяна в правилата на футболен мач на полувремето, така че след почивката играта да продължи само на една врата, заявяват още адвокатите на "Бромак".
В писмото се настоява за широко обществено обсъждане на готвените промени.
Междувременно промените бяха приети на второ четене в бюджетната комисия на Народното събрание. Представителите на всички парламентарни сили, с изключение на Атака, които подкрепиха само някои текстове от законопроекта, гласуваха "за" промените.
Законът за банковата несъстоятелност, приет преди 10 години, всъщност за първи път се проиграва на живо и се вижда какво липсва, коментира пред медиите председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова.
Тя посочи, че лицензът на КТБ е отнет още през ноември, но вече четвърти месец съдът не е започнал процедурата по несъстоятелност, защото има съдебни правила, които спазва. Това безвремие обаче не може да продължава, затова всички партии се обединихме около идеята да бъде създаден институтът на така наречения временен синдик, който да влезе в банката и да замени квесторите, каза Стоянова.
Тя изрази надежда, че утре промените в закона ще бъдат приети на второ четене и в пленарна зала и че веднага след влизането в сила на закона съдът ще назначи по предложение на Фонда за гарантиране на влоговете в банките двата синдика в КТБ. Според Стоянова това ще стане още следващата седмица. С назначаването на синдиците автоматично ще бъдат прекратени правомощията на квесторите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!