Членът на Висшия съдебен съвет (ВСС) Цони Цонев се оттегля от поста си на инспектор в Инспектората към съвета, на който бе избран от парламента във вторник.
Цонев, който ръководи етичната комисия към ВСС, заявява това в изявление до медиите.
"Във връзка с общественото и медийно напрежение, което се създаде по повод моята номинация за инспектор във ВСС, заявявам, че нито един от изнесените факти не отговаря на истината. Аз съм дългогодишен прокурор и в целия си професионален и личен път съм спазвал принципите на почтеност и законност", пише в изявлението Цонев.
Той заявява, че се противопоставя на опитите да бъде уронен престижът на законодателната и съдебната власт чрез несъстоятелни обвинения.
"Аз съм човек с лично достойнство и затова взех решение да не встъпя в длъжност, независимо, че бях избран с 2/3 мнозинство. С позицията си да се оттегля, още веднъж подчертавам факта, че процедурата по номинациите и избор на инспектори бяха прозрачни и отворени за обществото и всички институции", заявява още Цонев, който досега ръководеше Инспектората към ВСС.
Преди три дни медии съобщиха, че Цони Цонев е премълчал информация по време на дебата за избора на Жанета Красимирова за зам. апелативен прокурор на Бургас в края на 2009 г. Срещу нея през 2006 г. е имало проверка със заключения, че срещу нея има данни за извършени дисциплинарни нарушения и извършени престъпления по служба през 1995 г., но те са погасени по давност.
Тези факти стават ясни от писмо на инспектората на Върховната касационна прокуратура (ВКП), изпратено във вторник до Българския институт за правни инициативи.
Миналата седмица в писмо до ЕК осем български неправителствени организации са поискали спиране на процедурата за избор на инспектори в ИВСС.
От организациите настояват за промяна в Закона за съдебната власт и на процедурата, по която се избират съдебните инспектори и членовете на ВСС.
В отговор на ЕК Марк Грей заяви, че Европейската комисия следи внимателно избора на инспектори към Инспектората към Висшия съдебен съвет от квотата на Народното събрание, тъй като този въпрос заляга и в докладите по механизма за сътрудничество и оценка.
Междувременно от Съюзa на съдиите в България призоваха Народното събрание да спре избора на инспектори и да започне нова процедура, както и парламентът да обсъди дейността на настоящия Инспекторат към Висшия съдебен съвет и да оцени работата на кадровия орган.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!