Ц енко Чоков се върна в родното си Галиче, след като съдът го пусна под гаранция от 10 000 лева. Мярката на синът му, който също беше в ареста пък беше променена на „домашен арест“.
NOVA съобщи, че Чоков вече си е в къщи, но на този етап той не желае да разговаря с медиите.
Те бяха арестувани при спецоперация преди 9 месеца, а след това се сдобиха с обвинения за участие в организирана престъпна група за лихварство, имотни измами, побои, изнудвания, отвличания и палежи.
Заради завръщането на Чоков в селото днес има засилено полицейско присъствие, а хората са притеснени:
„Ще напуснем селото, тъй като няма как да се защитим от този човек. Няма как да защитим семействата си. Защитават престъпниците, не и нас. Полицията е с Ценко Чоков”, коментират в селото.
Страх в Галиче след свободата за Чоков
Съдът реши за Ценко Чоков: „домашен арест”
Други пък заподозряха корупция в пускането им от ареста:
„Прокурорите и съдиите са взели пари, за да го пуснат”, твърдят още хората.
Междувременно БГНЕС съобщи, че съдийката, пуснала вчера от ареста Ценко Чоков, днес кандидатства за председател на Апелативния специализиран наказателен съд.
Даниела Росенова Иванова ще се яви пред съдийската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) като кандидат за председател на съдебната инстанция.
От края на 2011 година тя е административен ръководител на Апелативния специализиран наказателен съд.
Другият кандидат за председател, който съдийската колегия на ВСС ще изслуша е Румяна Илиева, която също е съдия там.
На 29 май 2016 г. при специализирана акция на жандармерията и полицията кметът на село Галиче Ценко Чоков и синът му Мартин бяха задържани заедно с още няколко души. Тогавашният министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова обяви, че в МВР са работили по сигнали от Галиче през последните 2 месеца.
В съда Ценко Чоков поиска да бъде освободен от ареста, за да си свърши земеделската работа. Синът му Мартин също заяви, че е невинен. Според държавното обвинение групата е създадена с цел да върши престъпления против личността – заплахи, закани, отвличания, лихварство, нанасяне на средни телесни повреди.
Фамилията на Чоков е една от най-обсъжданите кметски фамилии в последните месеци.
Той първо беше спряган за купуване на гласове покрай изборите, а после момче от селото - Радослав Алексиев, се оплака, че е бил бит от един от синовете му - Мартин Чоков. По-късно обаче Мартин беше освободен под гаранция от 2000 лева заради решение на Районен съд в Бяла Слатина. Съдът прецени, че здравословното състояние на Мартин Чоков не позволява той да остане в ареста и не откри достатъчно доказателства, че именно той е извършил побоя.
Ценко Чоков дори обяви, че е готов да емигрира, заради съдебната сага на синовете си. Това така и не се случи.
В последната година Чоков беше обвинен на няколко пъти в палеж на коли. Дори през февруари 2015 г. се твърдеше за подобно деяние, но тогава кметът отрече пред полицаите да е замесен в палежа, а взетите натривки от ръцете му не показаха следи от запалителни материали. Наскоро той беше обвинен и в документално престъпление, като му беше наложена най-леката мярка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!