Прокуратурата е повдигнала обвинение на четирима лекари от ИСУЛ - отстранения от работа д-р Михаил Маджунов и трима негови колеги, за смъртта на 4-годишната Гергана Илиева, която почина след операция на сливиците на 23 декември м.г., съобщава "24 часа".
Обвиненията са за причиняване на смърт по непредпазливост на малката Гери.
След повдигането на обвиненията срещу лекарите, съдът е спрял дело на родителите на Гери срещу болницата за 356 хил. лв. обезщетение. Гражданският съд е решил да изчака изхода на наказателния процес.
Разследването е установило, че смъртта на Гери е настъпила от хипокалемия, след като детето губи много кръв, калиевите йони в нея рязко намаляват и сърцето спира, посочва "24 часа".
На 14 януари бяха отнети лекарските права на д-р Маджунов за 12 месеца заради допускането на груби грешки при лечението. Д-р Маджунов е лекарят, който е оперирал Гери.
Седмица по-късно той бе уволнен дисциплинарно от ИСУЛ.
Самият д-р Маджунов заяви тогава, че в никакъв случай не се чувства виновен за смъртта на детето и е свършил работата си перфектно.
В България годишно има около 1000 лекарски грешки,
лекарският съюз се съгласи за 800-900, съобщи Пламен Таушанов, председател на Българската асоциация за закрила на пациентите, в интервю за Би Ти Ви тази сутрин.
Той посочи, че преди две години организацията е осъдила лекар от Сливен за смъртта на бащата на Станка Златева за седем лекарски грешки. Присъдата обаче била само глоба.
Проблемът е, че няма механизъм за откриване на лекарските грешки, посочи Таушанов и допълни, че е сезирал премиера и здравния министър да се създаде такъв орган или комисия.
Районните центрове по здравеопазване, ако открият грешка, могат да подадат сигнал до прокуратурата, но не го правят, каза Таушанов.
Той разказа за починала пациентка в Александровска болница след неоказана своевременна лекарска помощ. След тричленна експертиза, която твърди, че няма грешка, досъдебното производство веднага се прекратява.
13-годишно дете в Бургас е починало от миокардит без преглед при специалист, не е извикан консултант, не е насочено към специализирана болница. А след тройна и петорна експертиза грешки не са открити.
"Грешките са видими – в болницата няма специалисти, няма необходимата апаратура. 24 часа не му се оказва помощ, накрая – в последните три часа се оказва помощ, и то неправилна”, каза Таушанов.
Според председателя на Българската асоциация за закрила на пациентите, здравното министерство не е заитересовано хората да знаят правата си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!