П рокурорите по делото "Октопод" счетоха за неоснователно искането за отвод на съдия Румяна Ченалова, председателстваща съдебния състав. Самата Ченалова също отказа да си направи отвод.
По-рано днес защитата на Алексей Петров поиска отвод на съдия Румяна Ченалова, председател на съдебния състав по делото "Октопод". Защитата представи две папки с материали, в които са включени изявленията на Делян Пеевски през последните дни в медиите, според които Цветан Цветанов е полагал усилие да изрази специално отношение към председателстващата съдебния състав и особен интерес точно тя да разглежда делото.
Прокурорите аргументираха отказа си с това, че не са налице предпоставки за отвод, защото изявленията на един народен представител не ангажират никого. И че ако се тръгне по тази логика, подобни искания могат да направят и за други съдебни производства и по този начин съдебното следствие да бъде блокирано.
Прокурорите казаха, че ако защитата е имала съмнения, би следвало да поиска отвод на председателстващия съдебния състав много по-рано. Те смятат, че изявленията са само на едно лице, което е Делян Пеевски и липсват мнения на други замесени лица. Според прокурорите, материалите, представени от защитата, са селективно приложени изявления.
Те припомниха, че главният прокурор Сотир Цацаров поне частично е опровергал изявленията на Делян Пеевски и че ако Пеевски е народен представител, то Цветан Цветанов също е такъв и не е редно съдебната зала да се превръща в място за коментар на Делян Пеевски. Информацията е неясна, според прокурорите, и недоказана.
„Не намирам, че сочените факти от защитата съдържат обстоятелство, говорещо за зависимост и предубеждение”, заяви от своя страна Ченалова. ”Зависимостта трябва да е пряка и законово уредена, а не да се позовава на изказвания. Изказванията на Цветан Цветанов и на Делян Пеевски са израз на правото на свобода на изказването на мнение, което е гарантирано от Конституцията и не може да бъде ограничавано.
„Изказванията не може да се коментират като факти. Председателят на състава не може да взима еднолични решения, а не е доказано, че може да упражнява влияние върху останалите четирима членове в състава. Не намирам, че сочените факти от защитата съдържат обстоятелство, говорещо за зависимост и предубеждение”, заяви Ченалова.
Искане за отвод на съдия Румяна Ченалова постъпи от защитата на подсъдимите по делото "Октопод". Адвокатите настояват, че съдия Ченалова е предубедена и няма как да бъде безпристрастна. Защитата представи две папки с материали, в които са включени изявленията на Делян Пеевски през последните дни в медиите, според които Цветан Цветанов е полагал усилие да изрази специално отношение към председателстващата съдебния състав и особен интерес точно тя да разглежда делото.
Сред останалите мотиви е наличното производство срещу съдия Ченалова в Македония. Във връзка с това защитата на Петров обясни, че това поставя под съмнение безпристрастността на съда. Алексей Петров също каза, че е съгласен със становището на своите защитници, а прокуратурата поиска 15 минути почивка, за да се запознае с материалите.
Заседанието по делото "Октопод" се състоя днес със закъснение, защото Ченалова трябваше да бъде изслушана във ВСС. Изслушването обаче се провали, тъй като не се е явила призована по случая свидетелка. Изслушването беше е за старо разследване от 2004 г. за източване на македонска компания, по което се смята, че Ченалова е имала отношение и по повод на което през април миналата година ВСС образува дисциплинарно производство.
Случаят напоследък беше припомнян през разговорите между Пеевски и Цветанов, в които Пеевски твърди, че Цветанов "натискал" главния прокурор Сотир Цацаров да не позволява Ченалова да бъде отстранена от мегаделото „Октопод“, тъй като имал договорка с нея за осъдителна присъда. Самият Цветанов отрече този разговор.
Съдът трябва да реши дали да свали обвиненията срещу Алексей Петров, Антон Петров, братята Дамбовци и адвокатът Николай Велков.
Те подадоха молба делото срещу тях да влезе в съда или обвиненията срещу тях да бъдат свалени. Това се случи, след като разследването срещу тях се проточи 4 години. Прокуратурата не спази срока, даден от съда, и сега обвиненията срещу групата за данъчни престъпления трябва да паднат. Петимата обвиняеми бяха арестувани за данъчни престъпления, пране на пари и източване на комбинат "Кремиковци".
В момента банковите им сметки са блокирани, а имотите им запорирани от Комисията за отнемане на имущество, придобито от престъпна дейност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!