Н едоволство от намалението на таксите на частните съдебните изпълнители изказва столичният частен съдебен изпълнител Мариян Петков в интервю за Агенция „Фокус”.
"Ние сме на самоиздръжка, за разлика от държавните съдебни изпълнители, които са на издръжка на държавния бюджет. Сами се грижим за издръжката на канторите си, на персонала, внасяме данъци и осигуровки, а единственият ни източник на доходи са таксите, които събираме по Тарифата за таксите и разноските към ЗЧСИ", отбелязва той.
„Таксите бяха намалени през март миналата година. Можете ли да ми дадете пример за стока или услуга, която за осем години само намалява? Естеството на нашата работа е такова, че при нас по едни дела се събират такси, но по други не се събират по обективни причини, а работата по едно трудно дело, по което няма постъпления, е много по-обемна и сложна и това дело на практика се издържа от събраните такси от по-обикновените дела”, обясни Петков.
По думите му, не трябва да се забравя, че пропорционалната такса намалява с увеличението на материалния интерес и пада до 2% от вземането за по-големите такива. В този контекст напълно разбираемо било желанието на застрахователите и на другите корпоративни длъжници да си спестят тази такса, но те могат да сторят това просто като платят преди образуването на делото.
Не са малко и правните аргументи, с които може да се оспори това предложение, отбелязва Петков. „Например, премахването на таксата при плащане в срока за доброволно изпълнение води до липса на мотив от страна на длъжника да плати преди образуването на изпълнително дело. Ще се получи така, че длъжникът, който може, но не иска да плати, ще кара на сила кредитора си да му образува изпълнително дело, тъй като знае, че пак ще плати толкова”, каза частният съдебен изпълнител.
На 27 юни стана ясно, че Министерството на правосъдието предлага да няма пропорционални такси за платени задължения в срока за доброволно изпълнение пред частни съдебни изпълнители. Това е записано в проектодопълнение на Тарифата за таксите и разноските към Закона за частните съдебни изпълнители.
Целта е да бъде уеднаквена регламентацията на събираните от частните и държавните съдебни изпълнители такси за изпълнение на парични вземания в хипотезата на извършено от длъжника доброволно плащане в срока за доброволно изпълнение.
Сега в Тарифата за държавните такси, които се събират от съдилищата по Гражданския процесуален кодекс е предвидено, че върху сумата, която длъжникът е погасил в срока за доброволно изпълнение, такса не се събира. В същото време в Тарифата за таксите и разноските към Закона за частните съдебни изпълнители такава хипотеза не е предвидена. В резултат на това, ако делото е образувано пред частен съдебен изпълнител, дори когато длъжникът е платил доброволно в срок, от него се събира предвидената пропорционална такса за изпълнение на парично вземане. Така на практика в тежест на длъжника се възлагат различни разноски, според това дали изпълнителното дело е образувано пред държавен или пред частен съдебен изпълнител.
Предложение за уеднаквяване регламентацията на събираните от държавните и частните съдебни изпълнители такси за изпълнение в случаите на плащане в срока за доброволно изпълнение, е направено и от зам.-председателя и ръководител на Гражданската колегия на Върховния касационен съд с писмо от 15 април до министъра на правосъдието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!