С ъдебните решения, допускащи предсрочно освобождаване на двама души от бандата на "Наглите", са протестирани от прокурора.
Това заяви правосъдният министър Цецка Цачева пред БНТ.
Цветанов разказа престъпна история и се разплака
Ще излязат ли на свобода двама от Наглите
През последните дни стана ясно, че осъдните Любомир Димитров-Гребеца и Ивайло Евтимов-Йожи, част от разбитата през 2010 г. банда за отвличания, могат да бъдат пуснати предсрочно от затвора.
Това се позволява от законова поправка, влязла в сила през тази година. Чрез нея излежаващите присъди могат да поискат намаляването им директно от съда, заобикаляйки становището на администрацията на затвора.
Ивайло Евтимов-Йожи и Любомир Димитров-Гребеца са осъдени за 12 отвличания. Двамата бяха арестувани от полицията през декември 2009 г. и бяха осъдени. Присъдите – 130 години затвор за Ивайло Евтимов и 76 за Любомир Димитров, разказа журналистът Слави Ангелов пред NOVA. В България обаче, тъй като присъдите не се натрупват а се излежава най-тежката, Ивайло Евтимов е с присъда 18 г. затвор, а Любомир Димитров - 10 години.
444 години затвор за "Наглите"
"Формално буквата на закона е спазена, но законът освен буква има и дух, има и цел, която се преследва с поставяне на присъдите, изтърпяване наказанията", заяви Цецка Цачева.
По отношение на едното лице
администрацията на затвора е дала отрицателно становище за намаляване на наказанието му.
За другото е имало положително становище от администрацията, но отрицателно от психолог, заяви Цачева.
По-късно депутатът от ГЕРБ Цветан Цветанов заяви, че по негова информация Любомир Димитров-Гребеца е получил отрицателно становище от психолога, а Йожи е бил спрян от администрацията.
Операцията по залавянето на "Наглите" беше извършена, когато Цветанов беше вътрешен министър.
"Дори и децата знаят, че тези хора отвлякоха 15 български граждани", заяви Цветанов.
Решението за освобождаването на двамата осъдени е взето на първа инстанция, а днес Гребеца е изправен пред съда за друго обвинение - убийството на двама други членове на "Наглите".
Евентуалното освобождаване на Гребеца и Йожи накара
Цачева да предложи законодателни промени в две посоки.
Едната е законът да изисква единно становище от администрацията на затвора, както и отчитане на рисковете при освобождаването на отделните лица. Втората е предсрочно освобождаваните да бъдат следени с електронни гривни.
Законовата мярка, от която се възползват "Наглите" е предложена през 2015г. от бившия правосъден министър Христо Иванов. Тя е част от пакет от мерки срещу пренаселеността и лошите условия в затворите. Иванов обосновава исканията и с дългогодишни критики от Съвета на Европа.
В тях е въведена и дефиницията за
"доказателства за поправяне",
на базата на която съдът прецени, че Йожи и Гребецът заслужават да излязат от затвора.
„Доказателства за поправянето са всички обстоятелства, които сочат на положителната промяна у осъдения по време на изтърпяване на наказанието като доброто поведение, участието в трудови, образователни, обучителни, квалификационни или спортни дейности, в специализирани програми за въздействие, общественополезни прояви.“
Върху либерализирането на режима за предсрочно освобождаване в последствие работи и следващия правосъден министър - Екатерина Захариева. Поправките са приети окончателно в края на мандата на предишния парламент.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!