П остъпило е искане през Интерпол за временно задържане на още четирима български граждани на същото основание като Желяз Андреев, съобщи главният прокурор Сотир Цацаров. Прокуратурата засега обаче няма да нареди арести.
Цацаров уточни, че става дума за двама мъже – родени през 1980 г. и 1986 г., и две жени – родени през 1987 г. и 1969 г., за които е установено от органите на МВР, че се намират на територията на град София.
САЩ искат екстрадирането на българин
Адвокат Марковски: Има възможност Желяз да не бъде екстрадиран
Каква ще е съдбата на българина, арестуван по искане на САЩ
„Задържането се претендира на същото основание, каквото се претендира за Желяз Андреев – на базата на същите обвинения, на същите съдебни актове, които са издадени. Това означава, че Върховната касационна прокуратура следва да задържи лицата за 72 часа и да изпрати преписката на съответния компетентен окръжен прокурор, който трябва да внесе искания в Софийски градски съд за временно задържане”, обясни Цацаров.
„При развитието на фактите до момента… след като направихме и обсъждане с колегите от международния отдел във ВКС, ние стигнахме до извода, че на този етап не се следва да се задържат лицата”, каза той.
Главният прокурор настоява да се проведат консултации между правосъдното министерство и Държавния департамент на САЩ, за да бъдат изпълнени всички условия по договора между двете страни. Цацаров уточни, че при определени обстоятелства и престъпления, договорът дава възможност лицата да бъдат екстрадирани, но не и в конкретния случай.
Министърът на правосъдието Цецка Цачева отправи покана до Департамента за правосъдие на Съединените американски щати след казаното от главния прокурор.
„Надявам се възможността за консултации да допринесе за своевременното и успешно разрешаване на конкретните случаи, посочени по-горе и да гарантират взаимното безпроблемно прилагане на Договора, както и защитата на правата на българските граждани“, се казва още в документа.
За отправената покана своевременно е уведомен заместник-министърът на външните работи Юрий Щерк, който от своя страна по дипломатичен път е информирал посолството на САЩ в София.
Цацаров допълни, че прокуратурата няма да протестира пускането от ареста на освободения вчера в Добрич Желяз Андреев и че данните по делото не изискват неотложност, тъй като самата процедура е от 2016 г. и през изминалия период никой не е потърсил съдействие от българските власти.
Желяз Андреев е обвинен в съучастие при нарушаване на оръжейното ембарго над Сирия от компанията, в чиито отдел за продажби работел. Въпросното дружеството оперирало във Флорида и се занимавало с търговия със самолетни части. Част от дейността, свързана с поддържането на контакти с клиенти, обаче била аутсорсната в България.
Омбудсманът Мая Манолова се срещна днес с Андреев и приятелката му Милена Здравкова. На срещата присъства и адвокат Ивайло Дерменджиев, експерт по международно право.
29-годишният младеж, чиято екстрадиция бе поискана от САЩ, се обърна с молба към Манолова за подкрепа и съдействие пред институциите за защита правата му като български гражданин.
След промяна в Конституцията през 2005 г. се допуска предаването на гражданин на Република България на друга държава или на международен съд за целите на наказателно преследване, когато това е предвидено в международен договор.
Екстрадицията е поискана от САЩ на основание на такъв, сключен през 2008 г. между двете държави и предстои българският съд да се произнесе дали ще допусне предаването на Андреев.
Омбудсманът се ангажира да проведе среща с американския посланик Ерик Рубин, на която да обсъдят казуса. Освен това, Мая Манолова ще изпрати препоръка до министъра на правосъдието Цецка Цачева, в която ще настоява за сформиране на експертна група, която да преразгледа и анализира договора за екстрадиция със САЩ в контекста на защита правата на българските граждани.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!