По жалба на Радослава Бонева ще бъде сключено приятелско споразумение. Обезщетението й за претърпените неимуществени вреди от продължило шест години и седем месеца трудово дело е определено на 1400 евро.
По три дела България е осъдена заради нарушено право на съдебен процес в разумен срок. Те са заведени по жалбите на Димитър Янков и Стоян Манчев, на Цвятко Цвятков и на Смилян Начев.
Присъдените обезщетения са съответно 3000 евро и 2000 евро в първия случай, както и 1500 евро солидарно на двамата за разходи и разноски по делото, 1200 евро - във втория случай, и 4057 евро - в третия.
Жалба на Момчил Мондешки е за нарушено право на обжалване на законосъобразността на задържането в съда, който е задължен да се произнесе в кратък срок, както и на правото на зачитане на личния и семейния живот. Присъденото му обезщетение е 3000 евро за неимуществени вреди и 920 евро за разходи по делото.
Осъдителната присъда срещу България в делото по жалба на Милчо Райков е заради отказа на районен и на окръжен съд да му бъде назначен служебен защитник.
В случая е нарушено правото на всеки обвинен в извършване на престъпление да се защитава лично или да ползва услугите на адвокат. Присъденото обезщетение е 1500 евро за неимуществени вреди и 2730 евро за разходи и разноски по делото.
Нарушени право на свобода и сигурност и на зачитане на личния и семеен живот, както и на забраната за изтезания, е посочил в жалбата си Стоян Димитров.
ЕСПЧ реши, че последиците за него от лошите условия, при които е бил задържан, надхвърлят неизбежното ниво на страдание, характерно за задържането, а това представлява нехуманно отношение от гледна точка на Конвенцията за защита на правата на човека и на основните свободи.
Другите нарушения са свързани със сроковете, в които са гледани молбите на подателя на жалбата - за освобождаване, както и отварянето на кореспонденцията му от затворническите власти. Присъденото на Стоян Димитров обезщетение е от 5500 евро.
Жалбата на Спас Тодоров е заради нарушено право на съдебен процес в разумен срок и на ефективно вътрешноправно средство за защита - наказателно производство срещу него е продължило осем години,- като ЕСПЧ отбелязва, че забавянето е поради ненужно връщане на делото за преразглеждане по изключително формални причини.
Присъденото му обезщетение е от 1200 евро за неимуществени вреди и 500 евро за разходи и разноски по делото.
Европейският съд по правата на човека (echr.coe.int)
е учреден през 1959 г. в рамките на Съвета на Европа. Заседава в Страсбург, Франция.Съдът прилага принципите, изложени в Конвенцията за защита на правата на човека и основните свободи, която влезе в сила през 1953 г.
Съдиите се избират от Парламентарната асамблея на Съвета на Европа; те заседават в Съда индивидуално, което означава, че не представляват държавите, на които са граждани.
Лицата, които смятат, че техните права по Конвенцията са били нарушени от държавен орган, могат при определени обстоятелства да се обръщат директно към Съда. Преди да направят това обаче те трябва да са изчерпали всички възможности за обжалване, съществуващи в съответната страна, и трябва да са изтекли не повече от шест месеца от последното съдебно решение в тази страна.
Ако Съдът установи, че молбата може да бъде приета, случаят ще бъде разгледан inter partes, т.е. преди да вземе решение, Съдът ще изслуша доводите на страните в публично заседание.
Веднъж издадено, окончателното решение е задължително за съответната държава, която след това трябва да предприеме всички необходими стъпки, за да се съобрази с него.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!