К анадският институт "Фрейзър" (Fraser) нарежда България на 42-ро място в класация за икономическа свобода сред 157 държави и територии, съобщи Институтът за пазарна икономика (ИПИ).
Класацията е в "Икономическа свобода по света: годишен доклад 2015".
Докладът обаче представя картината през 2013 г. - последната година, за която има официални данни за всички страни.
В миналогодишния доклад България беше на 39-о място. Начело в класирането е административният район Хонконг, следван от Сингапур, Нова Зеландия и Швейцария.
С най-лоша оценка са Ангола, Централноафриканската република (ЦАР) и Зимбабве.
Държавите в първата една четвърт на класирането имат среден БВП на човек от населението от 38 601 долара, а тези в дъното - 6986 щатски долара, посочва ИПИ.
Резултатът на България в изследването е 7,33 точки от 10 възможни. Страната ни е с еднакъв резултат с Чехия, Ямайка и Швеция и е на 15-о място от държавите в ЕС.
Най-добрите постижения на страната ни, отчетени в доклада са плоския данък и достъпа да сигурни и стабилни пари.
Като слабост са посочени относително високите нива на държавни трансфери и субсидии и неефективността на съдебната система.
От всички 42 индикатора в индекса най-ниската оценка за поредна година е независимостта на съда - 2,22 точки от 10 възможни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!