БСП поиска извинение от Бойко Борисов след като по-рано днес той заяви, че министър-председателят Сергей Станишев и партията на Ахмед Доган умишлено правели така, че ако се случи нещо с него, то да изглежда сякаш убиецът е Сретен Йосич.
Преди това депутатът от ДПС Христо Бисеров съобщи, че Борисов е призован пред съда в Белград по делото на наркотрафиканта Йосич, насрочено за 26 октомври 2009 г.
Ако БСП и ДПС си мислят да правят нещо с физическата ми сигурност и оцеляване, което са способни да направят, искат да го припишат на Сретен Йосич, заяви столичният кмет и лидер на ГЕРБ пред журналисти.
"Подозирам ги в опит да направят атентат и търсят начин да покажат, че той все едно ще дойде отвън. Виждайки, че губят тотално, са готови на всичко в момента - иначе този цирк няма да го разиграват.
След като си пращат хората в парламента да говорят за това, че съм личен враг на Йосич, те категорично го планират. Няма човек, който във физически план да не се страхува от Сретен Йосич", допълни Борисов.
БСП настоява за извинение от Бойко Борисов за наглото и лъжливо обвинение, каза за БТА говорителят на социалистите Корнелия Нинова, помолена да коментира думите на Борисов.
Това са думи на човек, изгубил здравия си разум и способността за реална преценка,
каза Нинова. По думите й културата на политическото общуване изисква политиците да си дават сметка за това, което говорят и за последствията след подобни изказвания.
Нагло е от страна на Бойко Борисов да замесва името на БСП в измислени от самия него сюжети, коментира тя. Според Нинова е недостойно за един политик да приписва личните си проблеми на националната политика.
Борисов явно е научил добре максимата, че най-добрата защита е нападението, служи си с клевети и интриги, които са негови типични средства, каза още Корнелия Нинова.
Не съм получавал никаква призовка и никой не ме е търсил от Белград,
каза още столичният кмет. Той нарече твърденията на Бисеров "компромат".
Христо Бисеров ръководи временната анкетна комисия за евентуални връзки между Бойко Борисов и сръбския наркотрафикант, по-известен с прякора Йоца Амстердам.
Комисията бе създадена в средата на април след като в медиите се появи информация, че Йосич казал пред съда в Белград, че в България се е ползвал от закрилата на главния секретар на МВР, както и на оръжейния търговец Николай Гигов.
Тогава Борисов категорично отхвърли тези твърдения и каза, че това е директна заплаха срещу него.
Бившият главен прокурор Никола Филчев съобщи, че като главен секретар на МВР Борисов лично е ръководил операцията по задържането и екстрадирането в Холандия на Йосич.
Днес Бисеров съобщи, че още първите дни след създаването на комисията са поискали информация от нашите служби за гражданина на бившата СРЮгославия, независимо дали става дума за оперативна или архивирана информация. Изискани са били данни и от масивите на бившото Първо главно управление на ДС.
За съжаление, не са получили отговори на писмата си и единствената информация, с която разполагат е информацията от МВР.
От комисията са се запознали с
оперативното дело, което Бисеров нарече условно "цвете",
което е архивирано и с гриф "строго секретно".
То е образувано през май 2002 г. по доклад на НСБОП. Бисеров съобщи, че две години преди това в България е получено писмо от австрийските служби, които искат съдействие по издирването на Сретен Йосич, заради търговия с наркотици.
В същото време сръбските власти са го търсили за убийство и са твърдели, че лицето живее в България във вила и ползва12 имена.
По-късно Интерпол е издал международна заповед за издирване, а холандската полиция е уведомила българските власти, че лицето живее в София, предоставят и много информация, вкл. и записи на негови телефонни разговори.
През цялото време холандските служби са помагали с оперативна информация на НСБОП.
След засечен телефонен разговор на Йосич с Холандия от уличен телефон в България той е задържан в България и е отведен в софийски централен затвор.
Скоро е подадена информация, че се подготвя неговото бягство от затвора, затова задържаният е преместен на друго място, а има и данни, че срещу него се е готвело и убийство.
Въпреки усложненията на 16 август 2002 г. Йосич е екстрадиран от България.
Бисеров съобщи пред медиите, че информацията, постъпила в комисията за случая с Йосич е твърде малка, въпреки, че делото е от шест тома и визира период само от три месеца.
"На този етап не можем да правим изводи", заяви Бисеров. Въпреки това прави впечатление, че всяко действие на българските служби по време на акцията срещу Йосич е предхождано от информация и действия на холандски власти. Водещо е положението на холандските служби подчерта той.
Друг интересен аспект е късното издаване на заповед от България за общодържавно издирване на Йосич, което е направено края на 2001 г.
От комисията смятат, че това е неприемливо, тъй като пет години преди 2002 г. Йосич свободно е влизал, излизал и пребивавал в България.
Според Бисеров членовете на комисията трябва да получат
по-непосредствен достъп до масивите на НСБОП,
да проечат и получат цялата информация около случая, за да могат да направят някакви по-съществени изводи.
Запитан дали в информацията, която имат се съдържат данни за политици и специално за Бойко Борисов, Бисеров отговори, че не се интересува дали има данни за Борисов, а главно за връзките, контактите и престоя на Сретен Йосич у нас.
Бисеров предположи, че липсата на отговор на писмата на комисията от страна на институциите, към които те са адресирани, не означава отказ, а забавянето той отдава на почивните дни около празника.
За Сретен Йосич се твърди, че е един от главните босове на сръбската организирана престъпност и е некоронованият балкански "крал на кокаина". Името му се свързва и с организиран атентат срещу Борисов и убийствата на Поли Пантев и Милчо Бонев-Бай Миле.
Той бе зрелищно арестуван от служители на НСБОП през 2002 г. в центъра на София, където живееше под чужда самоличност.
После бе екстрадиран в Холандия да излежава там влязла в сила присъда. След изтичане на наказанието холандците го върнаха на Сърбия през 2006 г., където също бе изпратен зад решетките по обвинения за поръчкови убийства на мафиоти, атентати срещу държавни служители, контрабанда на огромни количества наркотици, фалшифициране на пари.
За повечето от тези престъпления обаче доказателства и свидетели не можеха да бъдат намерени и през май 2006 г. Върховният съд на Сърбия пусна Йосич на свобода срещу гаранция от 300 хил. евро.
В момента той живее в луксозна резиденция, разположена в най-престижния и скъп квартал на сръбската столица "Дедине".
Там се намират много дипломатически мисии и резиденциите на политическия елит на страната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!