Оъ ъжният съд в Кюстендил днес оправда Пламен Галев и Ангел Христов, известни като братя Галеви, и Красимир Оков по повдигнатите им обвинения за организиране и ръководене на престъпна група.
По делото бяха подсъдими и петима техни приближени.
Съдът с председател Мирослав Начев
не уважи и исковете на гражданските ищци спрямо Галев и Христов.
В Кюстендил признаха Апостол Чакалов за виновен за нанасяне на средна телесна повреда и съдът му наложи наказание от една година и четири месеца лишаване от свобода, като се приспадне времето, прекарано от него в ареста.
За незаконно притежание на боеприпаси - 73 патрона, Владимир Ангелов получи присъда от една година и четири месеца лишаване от свобода, като се приспадне времето прекарано в ареста.
Георги Градевски беше осъден на шест месеца пробация за непристойни действия.
Георги Блатски беше признат за виновен за нанасяне на средна телесна повреда и получи условна присъда от една година лишаване от свобода, с отложен срок от 3 години.
Прокуратурата в Кюстендил беше поискала присъди по 8 години затвор за двамата и по-малки присъди за приближените им.
Тези присъди могат да бъдат обжалвани в 15-дневен срок пред Софийския апелативен съд.
Част от гражданските ищци и частни обвинители по делото срещу "братя Галеви" заявиха, че се страхуват за себе си и за семействата си, предаде репортер на Радио "Фокус" - Кюстендил.
"Ако кажа, че не ме е страх ще излъжа.
При това, което се случи, при задържан с пари, с оръжие и при толкова много доказателства, се оказва, че са невинни. Видяхте, че мафията бе оправдана, ръцете на октопода все още са дълги", заяви единият от тъжителите Пламен Миланов.
Той посочи, че очаква "галевизацията" да обхване не само Дупница, но и цялата страна, след произнесените оправдателни присъди.
Според Димитрина Гошева, свидетел по делото, братя Галеви имат защита от високо равнище.
"Няма как да се дава подобна присъда, ако те нямат защита от високо, разчитаме на Божието наказание", заяви Гошева.
Гражданските ищци ще се присъединят към обжалването от страна на прокуратурата, защото не са съгласни с постановените присъди.
От години тези хора твърдят, че "братята" са превърнали Дупница във "феодално владение".
На 10 юни 2009 г. Софийската градска прокуратура внесе обвинителен акт срещу Пламен Галев за това, че е образувал и ръководил въоръжена организирана престъпна група, а в групата са участвали Ангел Христов, Апостол Чакалов и Владимир Ангелов. Галев бе обвинен и за изнудване, нанесена средна телесна повреда и принуда.
Срещу Ангел Христов обвиненията бяха за участие в ръководството на групата, която чрез внушаване на страх извличала облаги.
Срещу Чакалов и Владимир Ангелов обвиненията бяха идентични, като Ангелов е обвинен и за незаконно притежаване на боеприпаси. Обвинения има и срещу Красимир Оков, Георги Градевски и Георги Блатски.
По делото трябваше да бъдат разпитани около 140 свидетели.
През юли 2009 г. бяха запорирани имоти на "братя Галеви" за милиони. Сега този запор е отменен.
Галев и Христов от Дупница са някогашни служители в Отряда за борба с тероризма.
Според техните разкази пред съда от 1990 г. са близки приятели и участват заедно в няколко фирми.
Галев участвал в Консултативен съвет при кмета на Дупница Атанас Янев по негова покана и във връзка с изграждането на нов парк. Христов пък участвал в този съвет като спортен консултант.
От разпитите в съда се разбра, че Галев се е движел с лична охрана от шест души.
Скандалите около тях започнаха в началото на 2008 г., когато в парламентарна комисия бившият шеф на ГДБОП Ваньо Танов каза, че "секретният сътрудник" Алексей Петров е организирал среща на тогавашния вътрешен министър Румен Петков - зам.-председател на БСП, с "братя Галеви".
Петков призна за разговори с разработвани като обясни, че това е ставало в присъствието на оперативен работник и не се притеснява. Малко по-късно той бе принуден да напусне поста си в правителството на Сергей Станишев.
Но още преди това, през 2006 г., общинският съвет в Дупница заклейми бившите барети като лидери на престъпността в града. Двамата отрекоха всички обвинения и заявиха, че са атакувани заради накърнени интереси.
В началото на 2009 г. те бяха арестувани, а през юни пуснати под гаранция от 100 000 лв.
Бяха освободени от ареста и делото срещу тях беше блокирано, защото се кандидатираха за Народното събрание и получиха кандидат-депутатски имунитет. Случаят предизвика критики в редица европейски страни.
Завръщането им в Дупница, бе отразено от вестници и телевизии като посрещане на благодетели и месии.
"Дупница посрещна Галеви като месии. "Със свети Георги Победоносец напред! Това е девизът и това е целта - победа! И светецът да ги закриля!" Така с нескрит възторг и радост преживява освобождаването на Братя Галеви архиерейският наместник на Дупница отец Георги Паликарски", писа в репортаж на 18 юни 2009 г. в. "Труд".
Запитан тогава дали е морално да се кандидатира за народен представител, след като е обвиняем за създаване и ръководене на организирана престъпна група за рекет и изнудване, Пламен Галев отговори, че "моралът в българската политика отдавна е загубил своето значение".
Двамата не успяха да съберат достатъчно гласове, за да влязат в парламента като кандидати на "Партия на либералната алтернатива и мира (ПЛАМ)" в Кюстендилския избирателен район.
Братя Галеви за нищо не са виновни
Според Кюстендилския окръжен съд Пламен Галев и Ангел Христов не са организирали и ръководили престъпна група, такава група не е съществувала, те не са внушавали страх, не са изнудвали и не са нанасяли средни телесни повреди
4 ноември 2010, 15:52
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!