Това е най-добрият доклад, който България е получавала, заяви министър-председателят Бойко Борисов на брифинг в Доха, където е на официално посещение.
Премиерът направи това изявление по повод публикувания по-рано днес от Европейската комисия (ЕК) междинен доклад за изпълнението на механизма за сътрудничество и контрол в областта на правосъдието и вътрешните работи.
По думите на премиера оценката за управлението на правителството, от гледна точка на воля и желание, е шест. Ако искат българите, за година и половина мисля, че ще измъкна държавата от блатото, заяви премиерът и гарантира, че България ще стане уважавана страна в Европа.
На България й трябва този мониторингов доклад, защото докато не ни се посочи нещо с пръст, не го правим, заяви още Борисов и благодари на председателя на ЕК Жозе Барозу за него.
В междинния доклад ЕК отбелязва "значително развитие" за страната в последните шест месеца, се посочва в становището на
министъра на правосъдието Маргарита Попова.
Докладът оценява конкретните стъпки за продължаване на реформата, предприети в съответствие с препоръките на ЕК от годишния доклад през 2009 г.
Като пример са отбелязани най-важните законодателни инициативи на новото българското правителство, което е позитивен знак, окуражаващ по-нататъшните усилия на всички български институции с ангажимент към показателите на механизма, казва министър Попова.
Удовлетворени сме от насърчението да продължим похвалните реформаторски усилия, които да се превърнат в национален приоритет. Едновременно с това, имаме ясното съзнание за позицията на ЕК, намерила място в доклада, че значимостта на усилията би могла да се оцени "едва след като бъдат приложени", посочват от Министерството на правосъдието.
Имаме още много да свършим, за да имаме смелостта да си мислим, че юнският доклад ще ни удовлетвори, е казала за БТА Попова.
Министерството на външните работи (МВнР) констатира
че заключенията и препоръките на доклада вярно отразяват както прогреса, така и необходимостта от допълнителен напредък в изпълнението на критериите, заложени в механизма.
В него се признава категорично политическата воля на правителството, произтичаща от ясния мандат на българските граждани, за борба с престъпността и за реформиране на правоприлагащите органи.
ЕК отчита положително значението на конкретните акции, предприети от МВР и прокуратурата през последните шест месеца, и особено повдигнатите обвинения срещу двама бивши министри, двама депутати и един бивш директор на държавна агенция, се посочва в изявлението.
Отбелязваме със задоволство, че за първи път от 2007 г. текстът на доклада е резултат от едно действително равноправно взаимодействие в обмена на данни и изводи между българската страна и ЕК, което показва, че механизмът е процес за сътрудничество и проверка, а не само механизъм за контрол на Брюксел над София, каквато е била практиката до юли 2009 г., предопределена от действията на тройната коалиция, се казва в изявлението.
От МВнР изразяват убеждението, че този механизъм и занапред ще играе полезна допълваща роля към усилията на българските институции в борбата срещу престъпността и корупцията, както и за установяване на върховенство на закона и справедливост в българското общество.
Правителството приема с подчертано удовлетворение този доклад
защото в него много точно се отразява наличието на категорична политическа воля за изпълнение на повечето от критериите, залегнали в механизма за сътрудничество и контрол и в първите стъпки в осъществяване на една съдебна реформа.
Това заяви зам.-министърът на външните работи Константин Димитров, който участва вчера и днес в среща на външните министри от Европейския съюз.
Същевременно в доклада ясно се посочва какви са допълнителните очаквания на ЕК за това какви трябва да бъдат следващите стъпки, както на българското правителство, така и на другите институции. А именно - в България да се възстанови върховенството на закона, да се наложи усещането за справедливост в българското общество и, разбира се, да се прекърши гръбнакът на организираната престъпност и на корупцията по високите етажи, добави той.
Немалка част от положителните констатации в доклада се основават на усилия, започнати от предишното правителство,
коментира председателят на БСП Сергей Станишев.
Той отбеляза, че висока оценка получава работата на създадения при предишното правителство Инспекторат към Висшия съдебен съвет, както и съвместните екипи между МВР, ДАНС и прокуратурата.
По думите на Станишев в доклада се посочва, че при политическа воля и желание, все още липсват много резултати. Това е и политическа оценка, въпреки че докладът е технически, смята той.
Според бившия премиер, за да се постигне ново качество на борбата с организираната престъпност и корупция, е необходимо реално взаимодействие между правителство, прокуратура, следствена служба и съдебна система, а не конфронтация и война, каквато вицепремиерът Цветан Цветанов налага като стил на говорене и като заплахи към съдебната система.
Ако се търси просто извинение в стила "Ние ги хващаме, те ги пускат", това няма да помогне на България за следващия доклад, твърди Станишев.
Според него летният доклад на ЕК по правосъдие и вътрешни работи е бил доста по-положителен за България и на тази база се е очаквало следващият да бъде последен.
Висшият съдебен съвет (ВСС) оцени междинния доклад на ЕК като обективен,
реалистичен и коректен.
От съвета заявяват, че в следващите месеци ще бъде отчетен ръст на присъдите по наблюдаваните от ЕК съдебни производства.
В ГЕРБ са напълно удовлетворени
от похвалните оценки, е заявил за БТА депутатът от ГЕРБ и председател на парламентарната комисия по европейските въпроси и контрола на европейските фондове Светлин Танчев.
По думите му досега страната ни не е получавала толкова положителен доклад от ЕК. Единствените критики са към съдебната система.
От доклада става пределно ясно, че ЕК вижда рязка промяна в управлението на страната, е добавил той.
В отговор на критиките на левицата, че документът отчита политическа воля и желание, но "все още липсват много резултати", Танчев епосочил, че резултатите са по-бавни и отнемат време, а предишното управление дори не е полагало усилия.
Добре е, че в доклада се отчита напредък в областта на корупцията и организираната престъпност, бе
коментарът на зам.-председателят на ДПС Алиосман Имамов.
Прави впечатление, че се отчита и липса на конкретни, измерими и съществени резултати. Това е и основният проблем, добави той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!