Молбата ми е да се оттегли, след като се създаде такъв огромен шум и да продължи да си бъде съдия.
Това каза министър-председателят Бойко Борисов по повод продължаващия скандал около избраната за конституционен съдия Венета Марковска.
Премиерът за втори път отправя подобна молба към Марковска, но предния път тя беше под условие - "ако има и капка истина в обвиненията към нея, да се оттегли".
Борисов допълни, че Марковска е в правото си да продължи да бъде съдия, но така или иначе около нея много се говори, има напрежение и в случая най-достойно би било тя сама да не отива да се закълне.
Помолил съм я преди една седмица и надявам се да го реши, добави Борисов.
По повод коментарите на президента за липса на информация за решенията около проекта "Южен поток", Борисов коментира: "Президентът просто не е бил в България, иначе Делян Добрев първо запозна Министерски съвет с цялата подробност, след това отиде в парламента – представи я пред икономическата комисия".
Какво повече да направим, запита Борисов. "Утре мисля, че Добрев ще отиде при президента пак да му я представи", добави премиерът.
За Обсерваторията в Рожен премиерът каза: "Тя всяка година затваря и досега не е затворила. И защото не е затворила, затова не ме смущава".
Бойко Борисов обеща да се намерят пари за закупуването на геофизичен радар за нуждите на археолозите от Археологическия институт и музей със средства на Министерството на образованието.
Скандалът около избора на съдия Марковска за конституционен съдия от квотата на НС започна след острата реакция от Брюксел
след избирането й - от ЕК заплашиха с извънреден мониторингов доклад. Причина за това бяха сигналите за търговия с влияние и конфликт на интереси на Марковска, които не бяха проверени от правната комисия на НС с аргумента, че са анонимни.
Сигналите, за които стана ясно, че са по информация от журналистически разследвания на "Медиапул" и "Капитал" отпреди две години, не бяха проверени.
Според тях Марковска се е опитвала да се меси в рзследване на МВР след ареста на своя приятел Георги Георгиев. Освен това тя притежава имоти съвместно с адвокат, по чиито дела е била съдия, но не е деклариралa общата собственост, за да се изчистят евентуални съмнения за конфликт на интереси.
Марковска даде противоречащи си обяснения по тези обвинения, а впоследствие бе уличена в лъжа от зам.-вътрешния министър Веселин Вучков.
В последната седмица Марковска мина в контраатака и въпреки че официално е в болнични, в рамките на три дни тя изпрати писма до главния прокурор, до министъра на вътрешните работи и до председателя на Конституционния съд.
В тези писма тя поиска адреса на "автора на доноса" срещу нея и обяви, че ще положи клетва в Конституционния съд, след като бъде оневинена от прокуратурата. Вчера и.д. главен прокурор Бойко Найденов обаче заяви, че прокуратурата няма да се занимава с исканията на Марковска. Той не коментира думите на Цветан Цветанов, който заяви, че авторът на сигнала ще бъде намерен и съобщен.
По-рано днес в интервю за радио К2 посланикът на Великобритания Джонатан Алън коментира, че изборът на Марковска "е голям срам".
"Започвайки с кандидата за КС, моята реакция е, че това е доста голям срам, след прекрасните, прозрачни условия при избора на ВСС", заяви той.
"Жалко, че малко след това не се вижда прозрачността при избор на конституционни съдии. Независимо, кой е отговорният орган, държавата трябва да отговаря за тези неща, трябва да се проведе пълно проучване кое е вярно и кое не е", смята посланик Алън.
Той заяви, че по отношение на ВСС, КС или избор на главен прокурор "идеята е не чужденците да имат доверие, а доверие да имат местните хора".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!