"Тези, които са откраднали стотици милиони и от "Белене", и от "Цанков камък", и от строителството на магистралите, точно те сега провокират и създават напрежение в обществото", каза министър-председателят Бойко Борисов пред журналисти в Народното събрание.
Той заяви, че днес дава на прокуратурата и строителството на хидровъзел "Цанков камък", след като вчера обяви същото и за проекта АЕЦ "Белене".
Обектът "Цанков камък" е оскъпен над два пъти от първоначалната стойност, защото така се краде, заяви по-късно Борисов пред журналисти край Девин.
Енергийният министър Трайчо Трайков пък допълни, че проектът е правен на принципа "Ела, вълчо, изаж ме", т.е. НЕК е инвеститор, който поема абсолютно всички рискове.
Изпълнителният директор на НЕК Красимир Първанов обясни, че изграждането на "Цанков камък", включително и със стойността на най-скъпия български път (21-километровия обходен участък, бел.ред.), ще достигне 460 млн. евро, докато по първоначалните изчислeния обектът e за 200 млн. евро.
По негови думи част от оскъпяването се дължи на огромни инфлационни надбавки, които досега възлизат на 59 млн. евро, а има искания за плащане на още 31 млн. евро.
Премиерът Борисов посочи, че парите от проекта са в Девин, визирайки "сараите и други красиви неща". Той заяви, че ще заведе на обекта главния прокурор и препоръча на вътрешния министър Цветан Цветанов да го покаже и на полицаите, за да видят къде са техните пари.
Според него консултантите на проекта са взели по няколко милиона.
Австрийците са дошли, намерили са разграден двор от хора, които искат да вземат доста пари, защото са взели със сигурност, заяви Бойко Борисов. Според него иначе няма логика да се подписват четири пъти нови анекси по договора.
Министър-председателят не намира причина и логично обяснение "защо е този инфлационен индекс, след като по вина на изпълнителя се бави проектът, но за това забавяне данъкоплатците плащат инфлационен индекс".
Имало е политически умисъл това да се случи, смята Цветан Цветанов.
Проектът "Цанков камък" предвижда изграждане на язовир и ВЕЦ на река Въча под гр. Девин с инсталирана мощност 85 МВт. Той бе определен от британското списание "Юромъни" (Euromoney.com) за сделка на 2003 г. по показателя най-добре структуриран проект в търговско-финансово отношение, съобщиха на времето от НЕК.
Тогава обявената стойност беше 200 млн. евро - финансиране чрез банкови кредити с държавна гаранция. Водеща банка организатор бе "VA TECH Finance", "Bank Austria" бе организатор на експортния кредит от 100 млн. евро с участници "FortisBank", "RaiffeisenВank", "Societe Generale" и др. За този проект отдавна никой не говори.
Тези дни обаче стана известно, че хидровъзелът "Цанков камък" е бил финансиран от Националната електрическа компания със заем, изтеглен за АЕЦ "Белене". Отпуснатият от БНП Париба кредит в размер на 250 млн. евро, вместо за новата атомна централа бил похарчен за други проекти.
Строителството на хидровъзела започна през 2006 г., трябваше всичко да е готово тази година и първоначално се оценяваше на 220 млн. евро. По последни сметки заради забавянето сумата ще се увеличи до 400 млн. евро.
Част от обекта е 22-километровата пътна отсечка между Девин и Михалково, за която Борисов обяви, че струвала 222 млн. лв.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!