Главният прокурор Борис Велчев заяви, че ако бъдат предоставени нови доказателства и те обуславят необходимостта от възобновяване на делото срещу Майкъл Шийлдс, той ще направи такова предложение до съда.
До момента при мен документи не са пристигнали, заяви Велчев.
Той допълни, че да се коментира правото за помилване на всяка държава е несериозно.
Известни юристи коментираха по-рано днес освобождаването на футболния запалянко Майкъл Шийлдс от затвора във Великобритания.
"Не бих казала, че англичаните не се интересуват от нашата правосъдна система и не я зачитат, защото Шийлдс не беше освободен веднага, след като се върна в Англия.
Това, че те са решили след четири години да помилват един свой гражданин, аз не го възприемам като шамар за българската съдебна система", коментира съдия Нели Куцкова, говорител на Съюза на съдиите (ССБ).
Не смятам, че българският съд не си е свършил добре работата по случая, каза още тя в интервю за БНТ. Според Куцкова, която до 2003 г. бе член на Висшия съдебен съвет, справедливостта е нещо много относително.
"Съдебният акт мина през три съдебни инстанции и сигурно си спомняте, че тогава имаше една много сериозна кампания, организирана от в. "Сън" срещу българската държава, искаха незабавното му освобождаване.
Появи се и един англичанин, който вече в Англия каза, че той е извършителят", припомни Куцкова и допълни, че в България също има спорни помилвания. Според нея
в този случай България не може да направи нищо, а и не бива
В крайна сметка това е суверенното право и воля на английската кралица, коментира от своя страна Йосиф Герон, зам.-председател на Съюза на юристите (СЮБ).
Кралицата помилва по този начин и хора, които са съдени от английския съд, това значи ли, че тя неглижира английския съд, попита Герон.
Той призова да бъдем реалисти и да не оставяме емоциите да надделяват в този случай.
Варненската съдийка Душана Здравкова, която беше евродепутат от ГЕРБ и председател на Варненския окръжен съд, смята, че българските власти трябва да имат активна координирана позиция по случая.
Тя обаче допълни, че се смесват и твърдения за нови доказателства и, ако има такива, те трябва да бъдат разгледани от съда.
Процедурата е на помилване - един хуманен жест, а не на оневиняване, напомни в интервю за Би Ти Ви съдия Здравкова.
Майкъл Шийлдс бе освободен от затвора вчера
Британският правосъден министър Джак Стро аргументира решението, като посочи, че Шийлдс казва истината, че е невинен.
Фенът на футболния клуб "Ливърпул" бе осъден на 10 години затвор заради опит за убийство на бармана Мартин Георгиев през 2005 г.
"Бих искал да изкажа съчувствието си към семейството на Мартин Георгиев, който е невинна жертва на непровокирана атака. Той и семейството му, като мен, търсят правосъдие през тези дълги четири години", каза в изявление Шийлдс след излизането си от затвора.
"Вашите гласове бяха чути! Благодаря ви много, аз знаех, че никога няма да си тръгна сам", промълви видимо порасналия британец, който влезе в затвора на 18 и излезе на 22. Думите му бяха цитат от химна на любимия му отбор.
Медиите на Острова цитират най-вече друга част от изявлението му, прочетен от епископа на Ливърпул Джеймс Джоунс:
"Последните четири години бяха най-тежките в моят живот. Това бе истински ад! Днес е щастлив ден за мен, но аз изпитвам освен това и доста смесени чувства. Аз съм свободен човек, да, но изобщо не трябваше да се стига до това."
Шийлдс допълва, че му предстои да изгради отново живота си, разтърсен до основи от провала на две правосъдни системи - британската и българската.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!