Бившият министър на икономиката и енергетиката Румен Овчаров и бившият шеф на "Общинска банка" Любомир Павлов свидетелстваха днес по делото срещу Валентин Димитров - Вальо Топлото, станало известно като делото за луксозните нужди на Топлото.
Пред съда показания трябваше да даде и бившият кмет на София и сегашен премиер Бойко Борисов, но от Министерския съвет са изпратили писмо, че той не може да се яви, тъй като е на посещение във Франция.
По делото подсъдими са Валентин Димитров и още четирима членове на борда на столичната топлофикация. Обвинението е за ощетяване на дружеството с над 2 млн. лв за периода 2003-2006 г. Парите отивали основно за закупуване на рекламни материали и луксозни стоки.
Румен Овчаров заяви пред съда, че той самият като министър е възлагал две проверки в "Топлофикация-София".
Първата била през 2006 г. във връзка с искане на дружество за повишаване на цените. Тази проверка констатирала, че искането не е достатъчно основателно.
Овчаров каза, че няма спомен да е определял лимит за представителните разходи на дружествата, към които държавата има отношение. В същото време обаче посочи, че проверка през 2006 г. установила повишени представителни разходи, както и големи суми, платени за различни услуги.
На база на резултатите от първата проверка била насрочена втора.
Според бившия министър проблемите не са били толкова големи, колкото са били представени в медиите.
Събираемостта на задълженията към столичната "Топлофикация" намаляха рязко след скандалите, които станаха там, посочи Румен Овчаров.
Той твърди, че директна намеса в управлението на дружеството не е имало. Проблемите там възниквали постепенно, защото се вдигнал голям шум в медиите и се създало напрежение.
След като даде показания по делото, Овчаров отказа да отговаря на журналистически въпроси с думите, че "нахалството е хубаво нещо, но не винаги води до полза".
Любомир Павлов, бивш председател на Надзорния съвет на "Общинска банка", посочи, че докато "Топлофикация" е била клиент на "Общинска банка", банката е предоставила на изпълнителния директор на топлофикационното дружество за безвъзмездно ползване джип.
Единственото условие било разходите по автомобила да се поемат от "Топлофикация".
Павлов заяви още, че няколко пъти Валентин Димитров е ходил в централата на "Общинска банка" и оттам го познава.
В периода 2003-2004 г. столичната топлофикация обаче се отказала от услугите на "Общинска банка" и обявила конкурс, който бил спечелен от друга финансова институция.
Опитахме дори общината да упражни влияние върху "Топлофикация", за да остане тя наш клиент, но въпреки всичко не се получи, каза банкерът. По онова време капиталът на "Топлофикация-София" е разпределен между общината и държавата, с преобладаващо участие на общината.
Чувал съм, че Валентин Димитров е бил близък с Емил Кюлев, коментира пред журналисти Любомир Павлов.
Той допълни, че "Общинска банка" също е участвала в конкурса, обявен от "Топлофикация", но не спечелила.
Тогава отношенията между банката и топлофикационното дружество се се обтегнаха, спомни си още Любомир Павлов. Официалните мотиви за това "Топлофикация" да напусне "Общинска банка" като клиент били, че условията в други банки били по-изгодни.
Павлов уточни, че да се предостави джип или друг скъп автомобил на клиенти на банката, които имат големи сметки, било обичайна практика.
На следващото заседание на 11 ноември сред призованите е друг бивш министър на енергетиката - Милко Ковачев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!