Б ившият зам.-председател на парламента Христо Бисеров и доведеният му син Ивайло Главинков имат срок от три месеца, за да докажат произхода на общо над 1,5 млн. лв., които Софийският градски съд запорира.
Запорът бе извършен по искане на Комисията за отнемане на незаконно придобито имущество (КОНПИ).
Председател й Пламен Георгиев поясни пред журналисти, че ако Бисеров и Главинков докажат законността на средствата, то запорът върху тях ще бъде вдигнат. В противен случай комисията ще внесе иск в съда.
КОНПИ оспорва и произхода на парите, с които е построена двуетажна сграда. Георгиев посочи, че е проследена покупко-продажба на дялове, освен няколко банкови трансфера.
Става дума за сделка, сключена между фирма на съпругата на
Бисеров и нейния син Ивайло с японската фирма "Тошиба корпорейшън".
Майката и синът разполагали с дялове за по 25 хил. лв., но ги продали за обща сума от 850 хил. лв. четири месеца след придобиването им.
Малко по-късно фирмата, управлявана от японски гражданин и със седалище в Япония, препродала на номинална стойност същите дялове на българска фирма, в която участие има Главинков.
Пламен Георгиев посочи, че не вижда никакви пазарни аргументи за това време дяловете да повишат с толкова пъти своята цена.
По думите му има няколко такива сделки и преводи в чужбина, като анализът сочи, че действително има огромни суми с неустановен произход. "Едни суми постоянно се въртят между фирми, въртят се акции и дялове, които повишават стойността си баснословно само за няколко месеца".
Чрез сделката с японската фирма парите влизат в патримониума на Главинков и съпругата на Бисеров, а оттам нататък с тях е погасен кредитът за строителството на двуетажната сграда, която комисията претендира да бъде отнета.
Част от сумата е отишла към фирми, регистрирани на Сейшелските острови
"За мен това е класически тип пране на пари, но не по смисъла на Наказателния кодекс", каза Георгиев. За разлика от държавното обвинение, комисията не доказва прането на пари, а просто иска да отнеме сумата, която е незаконно придобита.
Когато се установи несъответствие между приходите и разходите на едно лица, комисията тръгва към отнемане на парите с незаконен произход.
Съдът дава тримесечен срок на тези лица да представят пред КОНПИ декларация за законен произход на средствата, която трябва да анализира.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!