Не знаем засега името на извършителите на убийството на Боби Цанков, но се надявам те да станат известни, заяви днес главният прокурор Борис Велчев.
По думите му хаотичност в действията на прокуратурата и полицията по разкриването на случая няма.
Първоначално събраните доказателства сочат, че братята Маргини са поръчители на убийството. Имаме и ясна представа, макар и според първоначалните данни, какъв е мотивът, добави главният прокурор.
Боби Цанков не е бил защитен свидетел, заяви още Борис Велчев.
Срещите на Цанков с градският прокурор на София не са били тайни, коментира още той и допълни, че най-точно каква е била тяхната тематика може да посочи Николай Кокинов.
Боби Цанков не е давал показания по дела, които се водят от Софийската градска прокуратура, отбеляза Велчев.
Запитан дали има опасност за живота на някои от прокурорите, той отговори, че много пъти досега е имало основание да се подозира, че има заплахи за някои от тях, като посочи, че името на градския прокурор Николай Кокинов попада в тази група. Главният прокурор обаче отказа да влиза в детайли по тази тема.
Той каза още, че все още не всички издирвани са задържани.
Велчев посочи, че от септември прокуратурата и МВР полагат усилия, за да изяснят
цялостната картина на престъпния контингент
и до месец-два ще бъде готов анализът по тази ревизия, което означавало, че една част от проверяваните лица ще бъдат задържани в ареста, а срещу други делата ще трябва да приключат.
Образно казано целта на ревизията е да бъде създаден един регистър на лицата, които имат заявителски материали, досъдебни производства или друг тип материали, да се види кои лица с най-много висящи дела са на свобода, обясни главният прокурор.
Ще бъде направена и инвентаризация на ефективността на органите на МВР и на прокуратурата спрямо тези лица.
Ако се установи, че някое лице е на свобода след сериозни данни за извършено престъпление, ще се иска обяснение от съответния прокурор защо този човек е на свобода.
Боби Цанков със сигурност не е бил защитен свидетел,
заяви и зам.-главният прокурор Бойко Найденов тази сутрин по БНТ.
"Ако беше така, това убийство нямаше да се случи. Това, което знам за Маргините, е, че има данни за поръчителство", добави обвинителят.
По думите му целият ресурс на прокуратурата е ангажиран по този случай.
Работим по версията, че убийците на Боби Цанков са българи,
а не чужденци, каза пред Би Ти Ви Валери Йорданов, който оглавява Столичната дирекция на вътрешните работи.
Цанков е имал обичайни всекидневни маршрути и често е ходил в тази адвокатска кантора, каза Йорданов.
Според директора на СДВР полицията би си позволила в много изключителни случаи да работи с лица, за които има повдигнати обвинения за престъпления.
Йорданов съобщи, че
ранените не са били бодигардове, а са посетители на кантората
и отрече единият от двамата пострадали да е шофьор на Златко Баретата.
Цанков е имал връзка със Антон Милтенов-Клюна, който е вкарвал сериозни пари в радиобизнеса му. Няма обаче достатъчно данни дали водещият е участвал в наркопазара, посочи Йорданов.
Боби Цанков всъщност не е познавал повечето от хората, за които пише, каза Йорданов, според когото убитият - "умен и комбинативен младеж", смесва литературна измислица с истина.
На убийството, извършено посред бял ден в центъра на София, се спира и онлайн изданието на в. "Файнаншъл таймс".
Авторът на статията "Български неволи" Тони Барбър акцентира върху това, че то едва ли би могло да стане в по-неподходящ момент за правителството на Бойко Борисов.
"Борисов дойде на власт през юли, изправен пред тежката задача да възвърне доверието на европейските партньори към страната си. Някой от тях горчиво съжаляваха за решението си да допуснат България в ЕС през 2007 г., преди тя да се справи с организираната престъпност", посочва Барбър.
"Борисов все пак свърши добра работа, вдъхвайки увереност на останалата част от Европа, че наистина има сериозни намерения. Правителството му се опита да се пребори с корупцията в обществения сектор - в митническите служби, например - и казва, че е постигнало успех в кампанията си за борба с отвличанията, а новият президент на ЕС Херман ван Ромпой, който посети през декември София, заяви, че България отново е на прав път", подчертава авторът.
От гледна точка на ЕС обаче
България изглежда рядко попада в новините по добър повод
Последната седмица от София дойдоха някои любопитни съобщения, които навеждат на мисълта, че българското правителство може да се опита да попречи на молбата на Турция за присъединяване към ЕС, пише авторът.
Защо България би заплашвала своята съседка с толкова необмислена стъпка? Български представител свърза заплахата със отдавнашни финансови претенции на страната към Турция, но те датират от преди повече от 80 години и няма особена причина за тях да се заговори точно сега, освен ако не става дума за вътрешнополитически цели.
След убийството на Цанков България би трябвало да се съсредоточи на първо място върху това да сложи ред в собствения си дом, допълва Барбър.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!