За цялата година в областта на корупцията има само 160 дела, каза изпълняващият длъжността главен прокурор и директор на Националната следствена служба (НСлС) Бойко Найденов.
Срещу лица, заемащи висши държавни длъжности, като министри, зам.-министри, кметове, областни управители тези дела са девет, срещу митнически служители – две, срещу данъчни служители – две, в здравеопазването – едно.
Има дефицит при този вид дела, каза Найденов. Наредих на Върховна административна прокуратура да извърши незабавна проверка в инспекторатите на съответните учреждения относно корупцията, тъй като, за да работи прокуратурата – тя трябва да бъде сигнализирана, посочи той.
Опитах се да направя поглед към работата на прокуратурата за тази година – видях
липса на разследвания по една болезнена тема, каквато е корупцията, както и липсата на работа в една също особено болезнено тема – кражбите,
обясни той.
"Има 400 хил. спрени производства срещу неизвестен извършител за извършени кражби. Това са 400 хил. български семейства, които очакват ние да направим нещо, за да бъдат обезвъзмездени. В следващите дни искам тази тема да влезе в дневния ред, защото тя като че ли винаги остава на заден план", заяви Найденов.
Той обяви, че това ще остане негов приоритет, докато е на поста.
Повече от половината пострадали не заявяват кражбите, защото не вярват, че ще бъде разкрито престъплението, посочи Найденов и разкри, че самият той също е жертва на кражба. Била открадната джипиес системата от колата му, но и той, както повечето засегнати, не е подал сигнал.
Започва да работи
електронен регистър на задържаните под стража,
за да няма такива, които престояват повече от две години в ареста.
Друга идея на Найденов е да се работи повече срещу полицейското насилие.
Заради 5 милиона лева, които прокуратурата дължи по закона за отговорността на държавата на лица, пострадали от разследвания, коледни бонуси обвинителите няма да получат, каза Бойко Найденов.
За една година пет пъти са нараснали осъжданията срещу прокуратурата. Не може с лека ръка да се арестува, ако няма доказателства, коментира Найденов и допълни, че през миналата година е имало 30 хиляди осъдени, като една трета от тях са били арестувани под стража.
Прокуратурата все още чака документите по делото "Чакъра" - случай, при който държавата беше осъдена да плати обезщетение за застрелян при спецакция.
По разследването, което придоби публичност след случая "Венета Марковска" Бойко Найденов коментира, че е можело да се работи по-бързо - продължаваме да не откриваме причини защо това не се е случило, допълни той.
Проверката срещу Галя Гугушева, която оттегли кандидатурата си за конституционен съдия, също все още не е приключила. Гугушева е в отпуск до края на януари, посочи Бойко Найденов. Все по-малко колеги искат да гледат дела тип "Марковска", каза той.
Без ясен отговор остана въпросът дали, ако в четвъртък няма избран главен прокурор, при следващите номинации Бойко Найденов ще е сред тях.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!