Минути преди това бе задържан съдията от Софийски градски съд (СГС) Петър Сантиров за уреждане на съдебно дело на бившия военен министър. Съдията е арестуван в дома си в столичния кв. Гоце Делчев.
Половин час по-рано в кантора на бул. "Патриарх Евтимий" в центъра на столицата бе арестуван бившият главен секретар на Министерството на финансите Тенчо Попов.
Попов е арестуван, докато е предавал на магистрат сумата 20 хил. евро.
Парите били предложени от бившия министър на отбраната чрез посредничеството на Попов и на съдията в СГС Сантиров, за
да бъде осуетено наказателното преследване, образувано и водено срещу Цонев за щети в размер на 120 млн. лв.
Те трябвало да бъдат предадени на следовател от Националната следствена служба (НСлС), заяви на пресконференция председателят на СГС Георги Колев. Той каза, че делото не е внесено в СГС и той не знае нищо по него.
Разследването е за сделка за изграждане на оптична кабелна мрежа между поделенията на Министерството на отбраната в страната. От НАТО обаче казали, че тя не е необходима, защото във военно време се разрушава много лесно, а въстановяването й е бавно и скъпо. Освен това цената била прекалено висока.
Съдията Сантиров работи в наказателната колегия на СГС от две години и срещу него не е имало наказания и сигнали. Висшият съдебен съвет се самосезира заради арестуването му и заяви, че ще бъде направена пълна проверка по случая.
Тенчо Попов е бил главен секретар на финансовото ведомство по време на управлението на НДСВ, когато министър бе Милен Велчев. До август миналата година Попов беше член на Съвета на директорите на Българският енергиен холдинг (БЕХ).
С днешните арести МВР демонстрира системен и последователен подход, в който трудно могат да се открият политически пристрастия, заяви пред агенция "Фокус" вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов.
"Очевидно става въпрос за вече изградена схема за решаване на съдебно дело в предварително определена посока. Парите, които е носил в себе си Тенчо Попов, е трябвало да стигнат до съдията, за да бъде решено делото на бившия министър Николай Цонев по удобен за него начин", заяви Цветанов.
"Истински се надявам, че сега Сергей Станишев и Корнелия Нинова няма да ме обвинят, че извършвам репресивни действия срещу хора от партия НДСВ", добави още той.
На пресконференция в МВР зам.-главният прокурор Бойко Найденов заяви, че инициатор на даването на подкупа бил Николай Цонев. Те
имали готовност да реализират арестите още преди два дни, но възникнал спор около сумата
която трябва да се предаде. Първоначално на следователя били предложени 60 хил. евро, после започнали пазарлъци сумата да се намали до 10 хил. евро. Той бил повикан тази сутрин в нотариалната кантора, за да си получи парите.
Найденов обясни, че преди около три седмици на служителя от НСлС, който разследва случая със 120-те млн. лв., бил предложен подкуп но негов колега от СГС, за да прекрати наказателното предследване.
Той подал сигнал за случая, а МВР и ДНС започнали да събират доказателства дали наистина е предлаган подкуп. През този период са се състояли преговори между Тенчо Петров, Петър Сантиров и следователя, записани със специални разузнавателни средства (СРС).
Зам.-главният прокурор отбеляза, че
имат достатъчно доказателства, за да му повдигнат обвинение
че е "предложил дар на длъжностно лице, магистрат следовател да не изпълни своите служебни задължения, използвайки посредничеството на Попов и Сантиров".
Бойко Найденов изрази учудване, че съдия Сантиров може да е замесен в подобно нещо. Той каза, че двамата са работили заедно, дори водили разпити по операция "Наглите".
Николай Цонев и Тенчо Попов се познават още от времето, в което са били в изпълнителната власт. Попов и Сантиров са роднини, а Сантиров е в близки отношения със следователя, на кого е предаден подкупът, допълни зам.-главният прокурор.
Той отбеляза, че най-важното сега е да не се допусне изтичане на информация.
От НДСВ излязоха с официална позиция по случая и заявиха, че няма да стават адвокати на Цонев и призоваха компетентните институции да се произнесат по правилата и закона за вината на тримата задържани.
От 22 април 2008 до края на юли 2009 г. Николай Цонев беше министър на отбраната от квотата на НДСВ в правителството на тристранната коалиция с премиер Сергей Станишев.
През ноември миналата година Софийска градска прокуратура внесе обвинителен акт срещу него за това, че в периода 12.02.2009 г. - 01.06.2009 г., в качеството си на длъжностно лице, е нарушил служебните си задължения.
От това са настъпили значителни вредни последици за Министерство на отбраната в размер на 12,9 млн. лв.
На 19 ноември 2009 г. Цонев бе привлечен като обвиняем от Военноокръжна прокуратура - София. Обвинението е за периода 30.07.1999 г. до 02.02.2000 г., когато Николай Цонев е бил управител на "Снабдяване и търговия" в Министерство на отбраната. Обвинен е, че е подписал договори, с които е ощетил министерството е 427 хил. лв.
Николай Георгиев Цонев е роден на 9 юни 1956 г. в Перник. Завършил е "Радиоелектроника" във Висшето военно училище Шумен, военно училище в Киев, "Счетоводство и контрол" в УНСС и "Философия" в СУ "Свети Климент Охридски".
Преподавал е в Института за публична администрация и европейска интеграция и в УНСС.
От 1978 до 1992 г. е служил като офицер в Българската армия, от 1993 г. е управител на "Нилана" ООД - основният снабдител на армията с хляб. Бил е и председател на Съвета на директорите на "Винпром" - Дупница.
След 1999 г. е бил директор на "Управление на доставките" в Министерството на отбраната, а след 2001 г. - съветник на министъра на отбраната и от 2002 г. е изпълнителен директор на "Социални дейности" на министерството.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!