"Съдебният процес в Пазарджик срещу 13-те имами усилва общественото внимание повече отколкото заслужава. Поради шума, който се повдига около него, процесът се превръща в индикатор за зрелостта на гражданското ни общество и за обективността на българския съд. Това коментира арабистът проф. Цветан Теофанов в интервю за БНР.
Според него хората, които се бяха събрали на миналото заседание пред съда, се страхуват процесът да не постави началото на атака срещу исляма и срещу българските мюсюлмани.
Такива опасения бяха изразени и в декларацията на Главно мюфтийство, което гледа на този процес като на нов възродителен процес.
"Склонен съм да вярвам на тази институция, която всъщност следи в България да не се разпространява радикален ислям. Нека не забравяме и това, че у нас турското население не е забравило Възродителния процес", каза арабистът и допълни, че това е незараснала рана.
"В мюсюлманския свят също се следят събитията у нас и евентуално погрешно решение на съда би отекнало с неподозирани мащаби. Разбирам и обикновения българин, какъвто съм и аз, който наред с останалите си проблеми се обременява с подозрението, че страната му като разграден двор може да се превърне в някакъв шериатски халифат и да възникне конфликт между християни и мюсюлмани. Не бива да си затваряме очите пред фактите, но те трябва да се докажат", категоричен бе Теофанов.
Той каза още, че хората го питат има ли радикален ислям в България.
"Чисто теоретичен отговор, даден от класическата ислямска доктрина е: ислямът е умереност, справедливост. Проблемът не трябва да се търси в исляма, в корана, а в мюсюлманите. В едно плуралистично общество е възможно да има радикални мюсюлмани, както и ислямски екстремисти, неонацисти. Това е един голям хайд парк, където всеки проповядва всякакви възгледи.
Не може обаче да се допуска търпимост към хора, които проповядват, че трябва да се режат главите на неверниците или такъв, който работи за подронване на светската власт, за подмяната й с религиозна форма на управление и за тази цел сформира някакви команди, чух за тях, които да налагат начин на поведение. Ако такъв човек е получавал отнякъде и пари за своята дейност, съдът трябва да приложи закона в цялата му строгост.
Това обаче трябва да е много компетентно доказано, безпристрастно, справедливо решение, за да не се стига до лов на вещици или пък да се експлоатират страстите за политически внушения и машинации", посочи проф. Цветан Теофанов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!