Депутатите избраха зам.-председателя на НС Анастас Анастасов и Венета Марковска, зам.-председател на ВАС, за членове на КС от парламентарната квота.
Народното събрание номинира четирима кандидати за две места в Конституционния съд от квотата на парламента.
Това бяха зам.-председателят на ВАС Венета Марковска (номинирана от независими депутати), съдийката от Върховния касационен съд Татяна Върбанова (номинирана от БСП) и заместник-председателите на НС Анастас Анастасов (номиниран от ГЕРБ) и Екатерина Михайлова (номинирана от Синята коалиция).
Зам.-председателят на НС Анастас Анастасов бе представен лично от Красимир Велчев, председател на ПГ на ГЕРБ. Той го представи като човек с висок нравствен авторитет.
Независимият Дарин Матов представи кандидатурата на Венета Марковска.
Другият зам.-председател на НС, който е и кандидат за Конституционния съд, Екатерина Михайлова, беше представена от Веселин Методиев. Той изтъкна, че Михайлова е показала компетентност, опитност и почтеност.
Янаки Стоилов представи кандидатурата на Татяна Върбанова. Кандидатурата й той описа като на "висококвалифициран и некорумпиран магистрат".
Изборът премина без дебати и без изненади.
За зам.-председателя на НС Анастас Анастасов от гласували 131, "за" бяха 122, 18 се въздържаха. Очаквано за него гласуваха всички депутати от управляващите, които участваха в заседанието - 94 гласа от ГЕРБ, от ДПС не гласуваха, подкрепиха го и независимите.
Венета Марковска бе избрана със 78 гласа "за", "против" бяха 13, 13 се въздържаха. За нея имаше 9 "въздържали се" от ГЕРБ, както и депутатите от ДПС и независимите.
"Казвам с чиста съвест, че нямам никаква договорка с управляващите и престанете да търсите под вола теле", каза Дарин Матов след избора на Венета Марковска. Той се ядоса на констатацията, че съдийката е избрана предимно с гласовете на управляващите. "Как предимно, видяхте ли в залата как гласуваха независимите народни представители, видяхте ли, видяхте ли?!", попита той.
Венета Марковска посочи, че няма политическа договорка в избора й. Самата Марковска заяви, че винаги е спазвала закона. "Мога да гарантирам, че така, както съм ги спазвала в работата си 35 години, ще продължа в бъдеще да работя по този начин, без каквото и да е чуждо влияние отвън", каза съдийката.
Вчера в своя позиция ЕК заяви:
"Европейската комисия е обезпокоена от информациите, които поставят под съмнение почтеността и професионалния капацитет на част от кандидатите за КС. Всички обвинения за корупция и конфликт на интереси трябва да бъдат изчистени, за да се защити авторитета на институцията Конституционен съд".
Повод за тази позиция, според медиите, е докладваният по време на изслушването от Янаки Стоилов (БСП) сигнал срещу Марковска. За него обаче председателят на правната комисия в парламента Искра Фидосова не разреши той да се обсъжда миналат асруда и го определи като анонимен. Красимир Велчев разказа, че подписалият Георги Танев Колев е дал само пощенска кутия за обратна връзка, която се оказала несъществуваща.
"Когато хората подават сигнали е редно да оставят адрес за контакт за изясняване на допълнителни въпроси. Не може заради лични врагове да се провали издигането на толкова важен пост".
В сигнала срещу Марковска се изнасят данни за придобити от нейни близки имоти по Черноморието и в центъра на сто.ицата. Отбелязват се връзките й с адвокати (Румен Еленски) и конфликта на интереси, който произтича от това, както и за сблъсък на приятеля й Георги Георгиев с двама полицаи.
Геоpгиев беше задържан, а в колата му е открита фалшива служебна карта на негово име за "директор на Върховния административен съд." След инцидента Марковска са среща със зам.-министър на вътрешните работи. Двамата полицаи са уволнени, а разследването срещу приятеля й - прекратенол припомнят изданията.
Анастас Анастасов не говори много пред медиите след избора си, но обеща, че няма да се скрие от тях и ще отговаря на въпросите. Той благодари на всички, които са го подкрепили и призна, че това е изключително събитие в живота му. Анастас Анастасов за първи път коментира и закона за конфискацията, в чиято основа бе той и който бе върнат от КС.
Той посочи, че нито един от шестте текста, обявени за противоконституционни, "не влияе върху самата логична последователност на нормите на закона". Не взе отношение обаче за въпроса на БСП за референдума, дали е противоконституционен, с мотива, че ако сега каже това, то ще го обвързва в бъдещата му работа като конституционен съдия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!