Това са Антон Петров-Хамстера, Марчело Джотолов, Пламен и Йордан Стоянови (Дамбовците), Момчил Кръстев и Николай Велков.
На прокуратурата бяха нужни повече от пет часа, за да убеди съда да остави "октоподите" в ареста.
Съдът прие, че е налице обоснованото предположение обвиняемите да са извършили престъплението, за което са обвинени.
Според съда има изградена йерархична структура на престъпна организация, ръководена от Алексей Петров.
Тя се е занимавала с изнудване, рекет и силово събиране на дългове.
Съдът прие, че не е налице опасност обвиняемите да се укрият, но относно приетата хипотеза на закона съдът коментира, че обвиняемите могат да извършат друго престъпление.
Затова общественият интерес трябва да надделее над личните права, записа в определението си съдия Ана Захариева.
Тя допълни, че Алексей Петров може да получи присъда от 10 до 15 години затвор по повдигнатите обвинения, а останалите обвиняеми могат да бъдат осъдени на 3 до 10 години.
Решението не е окончателно и подлежи на протест пред Софийски апелативен съд, чието заседание ще бъде на 18 февруари от 10 ч.
Петров: Никога не съм извършвал престъпление
Пo-рано Алексей Петров заяви пред СГС, че спецификата на работата му понякога е ставала повод за съмнения, но това винаги е било изчиствано пред ръководството на ДАНС.
Той намеси имената на националния омбудсман Гиньо Ганев, както и на бившия премиер Иван Костов в думите си пред съда.
Никога и по никакъв повод не съм извършвал престъпления и затова ви моля да не вземате предвид справките на ДАНС, които прокуратурата днес прилага, заяви пред съда Петров.
Според него справките са изготвени в резултат от различията му със сегашното ръководство на ДАНС.
Това е фабрикувана информация в стил на посттоталитарен модел, коментира Петров.
Учудващо е, че ДАНС предоставя информация за мен, след като до 1 септември м.г. съм бил в непрекъсната професионална комуникация със службата, добави той.
По време на правителството на Иван Костов поради оперативна необходимост трябваше да постигна определени статуси по отношение на таксиметровата компания (фирма "С Експрес", т.е. такситата 1280, бел.ред.), за която се говори, че съм свързан, и за дружеството "Кремиковци", заяви Алексей Петров.
Той допълни, че никога не е имал работа с хора от тези две дружества, освен онази, която му е била възлагана от Националната служба "Сигурност" и ДАНС.
Изпълнявал съм много роли, но никога не съм бил ръководител на организирана престъпна група, заяви Петров. С Николай Велков (друг обвиняем от групата - б.а.) сме работили по антикризисни мерки и посредник между нас беше Гиньо Ганев, заяви Петров.
Преди неговото изявление защитникът на Момчил Кръстев - също член на групата, цитира показания на един от анонимните свидетели на прокуратурата, в които се заявявало, че решенията за "Кремиковци" са взимани от работна група, "в която влизали Сергей Станишев, Петър Димитров, Младен Червеняков, Ана Миленкова и също на водещо място - Алексей Петров".
Това са пасквили на ДАНС срещу бивш съветник на ДАНС, съставени сега, а не когато е имал отношение към службата, коментира адвокат Йорданка Вандова.
По думите й не можело прокуратурата да пледира общо за седем човека с няколко общи изречения.
Всички останали адвокати заявиха, че няма достатъчно събрани доказателства за техните подзащитни.
Адвокатът на Йордан Стоянов - Николай Беров, коментира пред съда, че е учудващо това, че показанията на един от защитените свидетели се покриват с изказвания на бившия изпълнителен директор на дружеството "Кремиковци" Александър Томов пред медиите от последните дни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!