Високият рейтинг на Цветанов, а не високият обществен интерес е причината да съм още в ареста, заяви Алексей Петров пред журналисти, преди да влезе в съдебната зала, където днес беше потвърдена мярката му за неотклонение.
Софийският апелативен съд (САС) остави в ареста и Марчело Джотолов, но заседанието този път беше по-кратко. Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.
Двамата бяха задържани при операция "Октопод" на 10 февруари.
Съдът прецени, че в действителност по делото няма събрани и приложени нови доказателства, но досегашните не разколебават първоначалното предполжение, че те са автори на деянията, за които ги обвиняват. Магистратите решиха, че ако двамата бъдат пуснати, може да извършат ново престъпление или да повлияят на разпитани досега свидетели.
На обвинителите беше направена забележка за невглеждане и им беше препоръчано да прибавят документи към делото. САС реши, че прокуратурата трябва да изиска досието на Алексей Петров като служител в службите за сигурност. Според съдиите то би хвърлило светлина върху дейността на Петров и това дали тя има отношение по предявените му обвинения.
По време на заседанието Алексей Петров заяви, че е бил арестуван унизително единствено на основанието на изфабрикувана справка на Държавната агенция за национална сигурност (ДАНС).
Той поискал да каже какъв е посттоталитарният модел на управление на службите
По оперативна информация се фабрикува справка и след това в прокуратурата, медиите и партньорските посолства човекът е ликвидиран или поне дискредитиран, обясни метода Петров.
От комисията за контрол на ДАНС обаче не му позволили.
"Срещу мен се работи злонамерено и поръчково... Доказателство за тази злонамереност е призивът на министър Цветан Цветанов всички засегнати да се обърнат към прокуратурата, но те дават манипулирани сведения за мен", каза Петров пред съда.
Той заяви, че кадровото му досие е публично и не се срамува от биографията си.
Бившата барета каза, че по времето на ВИС и СИК е бил "от другата страна на барикадата" и отрече да се познава с бившия главен прокурор Никола Филчев.
Според него се правят опити с догадки да бъде свързан с организираната престъпност
Един от адвокатите му, Васил Василев, посочи по време на пледуариите, че няма нито една фактура, която да доказва пране на пари, и нито едно доказателство за трайно структурирана група с общ престъпен умисъл.
Макар и работно, обвинението не съдържа никаква конкретика, посочи той.
Адвокат Ина Лулчева пък обвини прокуратурата в бездействие, защото от ареста на клиента й до днес са разпитани общо девет свидетели.
Държавното обвинение контрира, че всъщност са разпитани 40 души. Сред тях имало и жени, които са били заплашвани лично от Алексей Петров с опрян в главата пистолет.
Прокурорите добавиха, че в показанията си бившите директори на службата за сигурност Иван Драшков и Атанас Атанасов са дали да се разбере, че службата не е разчитала на Петров да решава въпроси от национален интерес.
Лулчева заяви, че обвинението за ръководене на организирана престъпна група в периода 1997-2010 г. не е обосновано. По думите й едно от другите обвинения - за указване на натиск и заплахи за прехвърляне на имущество, се опровергава от показанията на ключови свидетели на самата прокуратура.
Защитничката на Алексей Петров каза, че
не може общественият интерес да е мотив за задържането му под стража
Адвокатите отбелязаха, че в европейските държави това се случва, когато има конкретни факти и опасност обвиняемият да се укрие или да извърши престъпление. При настоящото дело такива нямало.
Според Лулчева не само няма доказателства, но дори и данни с някакви действия той да е засегнал обществения ред. Защитата е категорична, че няма и доказателства Алексей Петров да е огласявал държавна тайна.
По делото е изискана справка от ДАНС за това дали наистина има документ, ксерокопие от който е открит в дома на Петров. Защитата поиска агенцията да каже кой е този неин служител, който си е позволил да ксерокопира секретен документ и да го дава на други лица.
След края на заседанието адвокатите коментираха, че прокуратурата не е изложила нито едно ново доказателство, с което да обоснове задържането под стража на Алексей Петров.
Според тях държавното обвинение се бави, защото някои от основните свидетели са говорили точно обратното по същите обвинения преди време, а сега имат други твърдения.
Василев и Лулчева посочиха, че е
стандартна практика първо да се арестува някой, а след това да се събират доказателства
Вчера Алексей Петров се обърна към Волен Сидеров, който тази седмица поема ротационното председателство на парламентарната комисия за контрол на ДАНС, с молба да разсекрети предоставената от него информация за използвания от службите модел за отстраняване на неудобните хора.
От пресслужбата на партия "Атака" разпространиха съобщение, в което посочват, че до 14 ч. днес Сидеров не е получавал писмо от Петров и научил за него от медиите.
За снимковото копие, което днешните издания публикуваха, от "Атака" коментират, че най-вероятно "адвокатите на Алексей Петров са предпочели да използват медиите, за да го разпространят публично".
Днес в сутрешния блок на БНТ Волен Сидеров коментира, че ще поиска да разбере как и като какъв е бил назначен Алексей Петров, защото досега чувал само подмятания по медиите.
Назначаването му е станало по времето на Емануил Йорданов като вътрешен министър и на Костов като премиер, каза още Сидеров и допълни, че питането е поставено в комисията преди няколко седмици.
На въпрос дали би удовлетворил молбата на Трактора да разсекрети предоставената от него на службите информация, той отговори, че ако зависи от него, би го направил, тъй като там няма държавни тайни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!