"Смятам, че засегнах сериозни интереси в банковата система и вместо отговор в законовия срок от министър Симеон Дянков - получих арест", заяви пред репортери Алексей Петров на влизане в съдебната зала.
Обвиненият за организиране и ръководене на въоръжена престъпна група бивш "агент под прикритие" каза още, че министърът на вътрешните работи
Цветан Цветанов произнася присъди като Народния съд през 1946 година.
Днес съдът тябва да се произнесе по жалбата на защитниците на бившия "агент под прикритие" и на още шестима задържани заради мярката им за неотклонение.
Петров, известен с прякора Трактора, твърди, че преди да бъде арестуван е написал "официален документ до министър Дянков", в който е предложил конкретен модел за сваляне на лихвите на банките.
Бил посочил високото ниво на лихвите в банките, които според него "са със 7-8% по-високи от ЕС".
Според Петров единствен печеливш сектор днес е банковата система. И предупреди, че "ще дойде моментът, когато ще посоча конкретните банки".
Но от Министерството на финансите съобщиха, че към днешна дата там не е
получавано никакво писмо от Петров.
Арестуваният каза, че е работил 20 години за държавата "честно и чисто", за което е бил награждаван многократно.
По думите му, единственият "чадър", който имал е този, че не се е обвързвал с нито един политик, държавен чиновник или представител на престъпна група.
Бившият агент е убеден, че процесът срещу него е активно мероприятие на ДАНС и МВР,
но не обясни по каква причина.
Вчера в писмо до американския посланик Джеймс Уорлик той се оплака, че е жертва на политическа репресия и поиска среща с него. Днес обаче от посолството отговориха, че случаят е изцяло в ръцете на българските власти.
Софийският апелативен съд забави заседанието си до13 ч, защото защитата на обвиняемите поиска време да се запознае с нови доказателства, представени от прокуратурата, и показания на свидетели.
Петров потвърди убеждението си, че срещу него се водят безпрецедентна политическа репресия и несправедлив процес.
"В моето дело участват всички без мен, като най-активни са медиите и политиците", каза той. По думите му, това цели да се придаде обществена значимост на делото.
И пред съда Петров посочи, че е искал да предупреди управляващите за рискове в банковия сектор, които не само той е забелязал. Пред парламентарната комисия за контрол на ДАНС е представил модел в правителството за отстраняване на неудобни, който бил приложен и срещу него.
Бил си позволил да направи публична забележка на министър Цветанов за медийната му словоохотливост и за други неща, които според него са пречили на работата на МВР и в отговор на това на 10 февруари са му били изпратени маскирани полицаи.
Петров смята, че по този начин
министърът е целял да си направи гавра с него.
"Не беше унижен Алексей Петров, а беше унижен българският офицер пред целия народ", заяви той.
Според Петров по времето, когато е бил в "Кремиковци", комбинатът е увеличил стойността си от един долар до над 100 млн. евро.
Адвокат Ина Лулчева - защитник на Петров, заяви пред съда, че събраните доказателства са достатъчни за образуване на производство, но не и за обосноваване на предположение за авторство на деянието.
Според нея е несправедливо, че Софийският градски съд е счел, че доказателствата са крайно недостатъчни, но тази недостатъчност ще обоснове извършване на друго престъпление.
По думите на Лулчева, правата на някого могат да бъдат нарушени, само ако е абсолютно доказано, че той е автор на престъплението, в което е обвинен.
Адвокат Васил Василев посочи, че в материалите, представени от прокуратурата, фигурират чути, повечето пъти невиждани, и само предполагани неща. Според Василев съдружниците, зад които се предполага, че стои Алексей Петров, не са разпитани, защото прокуратурата се страхува, че може да опровергаят "сянката на Петров".
------------------------------------------
"Народният съд" е действал временно от 19 декември 1944 г. до април 1945 г. Бил е сформиран от установената с преврат на 9 септември 1944 г. власт на Отечествения фронт, за да съди управлявалите България от 01.01.1941 до 09.09.1944 г.
"Народният съд" е издал 2618 смъртни присъди, 1226 за доживотен затвор, осем - 20-годишни, 946 - 15-годишни, 687 - 10-годишни и още 3741 присъди за по-кратък срок затвор.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!