Имаше връзка между предишния президент Георги Първанов и бившия главен прокурор Никола Филчев и тя протичаше през Алексей Петров, заяви бившият началник на НСС Атанас Атанасов, сега депутат от ДСБ, който днес беше разпитан по делото срещу Алексей Петров.
Отношенията между Алексей Петров и мен са сложни и враждебни, защото той беше от близкия кръг на Никола Филчев, посочи още Атанасов. Той твърди, че 7 години е бил подложен на тормоз от Никола Филчев и няколко прокурори.
Между 2002 и 2007 г. срещу Атанасов прокуратурата води три дела. Едното е прекратено, другите две завършват с оправдателни присъди.
"В този период от време като човек, който може да борави с информация и с източници, съм търсил и събирал информация за това кой мотивира тези атаки срещу мен, защото те бяха абсолютно безплодни. И в тази връзка съм научил много неща. Атаката срещу мен беше политически мотивирана и идваше от президентството, тогава оглавявано от Георги Първанов" - така Атанас Атанасов обясни откъде му е станало известно за връзката между Първанов, Филчев и Алексей Петров.
Първанов винаги е бил зависим от Държавна сигурност, каза Атанасов в отговор на въпроса дали президентът Първанов е бил зависим по някакъв начин от Никола Филчев.
Атанасов разказа пред съда, че
Алексей Петров е бил назначен след обаждане на бившия главния прокурор Никола Филчев
В този телефонен разговор Филчев е казал на Атанасов, че е разумно Алексей Петров да бъде назначен в НСС и определил Петров като полезен и на прокуратурата.
В същото обаждане бившият главен прокурор Филчев споменал пред Атанасов и името на тогавашния министър на вътрешните работи Емануил Йорданов.
През пролетта на 2001 г. Алексей Петров е бил назначен като офицер под прикритие. Атанасов обясни, че бившата барета е имал контакти в среда, която изключително много се е отнасяла за работата на службата за поведението на чуждестранни спецслужби в България. Контактите на Петров са били "с един кръг дипломати".
От думите на наблюдаващия прокурор Светлозар Костов стана ясно, че в кабинета на Алексей Петров преди време при обиските е била намерена папка с документи с надпис: "Срещу генерал Атанасов".
По делото съдът разпита и директора на Дирекция "Човешки ресурси" в ДАНС Аврам Иванов. Той разказа, че Алексей Петров е преподписал договора си за назначаване в ДАНС в сградата на басейна "Спартак" по указание на Петко Сертов.
Аврам Иванов посочи, че по принцип не е имало случаи договори на служители в ДАНС да се подписват извън сградата на агенцията.
Така от 2008 г. Алексей Петров вече бил главен експерт в кабинет към ДАНС, старши агент първа степен. В съдебната зала така и не стана ясно какво е възнаграждението, което Алексей Петров е получавал.
Чужди служби са изразявали резерви по отношение работата на Алексей Петров в ДАНС,
заяви бившият председател на ДАНС Петко Сертов по време на разпита пред съда. По думите на Сертов резервите били само в една насока, а именно, че Петров не трябва да бъде в ДАНС. Нещо, за което бившият председател искал доказателства.
Сертов разказа как ДАНС е била критикувана от прокуратурата, че не дава особено полезни доказателства и това го навело на мисълта да сформира ново звено, което да играе ролята на своеобразен филтър при подаването на данни към обвинението. В тази насока Петко Сертов каза, че провел разговори с Алексей Петров и главния прокурор, като бившата барета споделил за съседството си с бившия главен прокурор Никола Филчев и възможността да се консултира с него.
Сред задачите, по които ДАНС е работила, са беседите, провеждани в агенцията, с един от братята Маринови - Маргините и Златомир Иванов - Баретата. Задачата била поставена след като в пощенската кутия на депутата Румен Петков била получена заплаха.
По думите на Сертов, след като Алексей Петров бил осветен като агент, се наложило да бъде назначен в кабинета на председателя на ДАНС. Когато в самото начало на създаването на агенцията Петров бил преназначен, не е искана справка дали срещу него се водят оперативни дела, каза Петко Сертов и уточни, че това е била обичайна практика.
Той допълни, че не е чувал за три водени разработки срещу Петров в ГДБОП с кодовите наименования "Бизнесмени", "Цигулари" и "Рамбо".
От въпросите на прокурорите стана ясно, че Алексей Петров е автор на шест доклада,
изготвени след срещи с депутата Лъчезар Иванов, с Евелин Банев - Брендо, с Веселин Данов и Весела Томова.
Сегашният зам.-председател на ДАНС Иван Драшков заяви, че сред възложените задачи на Алексей Петров били тези за напрежението в "Кремиковци" и големия протест на такситата пред парламента.
Алексей Петров се занимавал и с това да проучва опасността от терористичен атентат на летището в София и с приватизацията на "Балкан". Драшков си спомни, че от бившия си началник Атанас Атанасов преди повече от 10 години разбрал, че Алексей Петров ще бъде назначен в НСС, защото "май не му достигаха някакви години, за да добие пенсия по стандартите на МВР".
Съдът отказа днес да направи отвод на един от наблюдаващите прокурори по делото - Светлозар Костов. Двама от подсъдимите по делото - Янко Попов и бившия прокурор Цеко Йорданов, поискаха отвода му. Според тях Светлозар Костов е предубеден и няма да може да води нетенденциозно делото срещу тях.
В съдебната зала днес бяха бившият главен прокурор Никола Филчев, бившият вътрешен министър Емануил Йорданов. Никола Филчев ще бъде разпитан в четвъртък.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!