Т рябва ли да отпадне най-тежката присъда в българското законодателство – доживотен затвор без право на замяна? Тази тема коментираха адвокатът Николай Хаджигенов и журналистката Миролюба Бенатова в сутрешния блок на Нова ТВ, след като зам.-правосъдният министър Петко Петков вече се обяви за отпадането на това наказание.
Недялко Димитров-Момата е именно с доживотна присъда без право на замяна. Преди години Момата уби младо семейство от Благоевград.
На 1 декември 2008 г. той застреля Бейтула Махмуд в дома му и рани тежко 19-годишната му съпруга Неврие, докато тя спеше. Младата жена почина три дни по-късно.
Според неговите обяснения 27-годишният мъж му дължал пари, които не искал да върне.
"Бях много ядосан, когато го извърших и дори да имаше 10 човека в стаята и тях щях да ги застрелям всичките", заяви тогава убиецът в съдебната зала.
Той има и друго обяснение за деянието си - на съпрузите им било писано да умрат и той изпълнявал повелите на Господ.
Недялко Димитров признава пред властите за пет убийства. Той обаче се оплаква, че в България са сменили закона, тъй като си е правил сметката, че ако извърши убийство, то по стария закон ще лежи най-много 15 години.
„Мен ме прецакаха, въобще не ми пука за хората, които убих, пет пари не давам“, признава серийният убиец пред Миролюба Бенатова и Нова ТВ.
Никога „този човечец” не може да се върне в обществото, категоричен е адвокат Николай Хаджигенов в ефира на телевизията.
Адвокатът обясни, че трябва да минат 20 години от присъдата на Момата, за да може той да подаде молба за освобождаване.
Според Хаджигенов обаче идеята е да се прецени дали такъв човек може да бъде превъзпитан по време на престоя си в затвора. Той допълни, че при Момата това няма как да се случи.
Адвокатът сподели също, че е против смъртното наказание. Според него много по-тежка присъда е доживотният затвор.
Ако се сравняваме с други европейски държави, няма едновременно доживотен затвор и доживотен затвор без право на замяна, коментира журналистката Миролюба Бенатова.
Трябва да минат 20 г. от доживотната присъда, за да започне евентуално да се преразглежда.
Без право на замяна са осъдени близо 60 души в цяла България, допълни още Бенатова.
Според нея въпросът не е в строгата присъда, „а в обикновеното всекидневие да има усещане за справедливост, което липсва“.
Фани и Стоимен Белнейски – родители на убитите преди години сестри Белнейски, са категорични, че доживотната присъда без право на замяна не трябва да отпада. Именно това е присъдата на Лазар Колев – осъден за убийството на двете сестри.
„За мен не трябва да бъде отменяна тази присъда. Тази присъда може би трябва да се дава на всеки един, който е убил човек“, каза Фани Белнейска.
Стоимен Белнейски пък заяви, че трябва да се въведе и смъртна присъда.
Лазар Колев обаче внесе молба в Европейския съд за правата на човека с искане за отмяна за произнесената присъда.
Фани Белнейска заяви, че се надява, че съдът ще потвърди присъдата на Колев, тъй като е убедена, че той е отговорен за смъртта на децата ѝ. Според нея той е имал и съучастници, но със сигурност е виновен.
Бащата на Яна Кръстева, която бе убита в Борисовата градина, също заяви, че иска да не се отменя тази присъда. Николай Русинов-Чеци получи доживотна присъда за смъртта на Яна.
Тялото на 28-годишната Яна бе открито в Борисовата градина в София на 10 юли 2011 г. Младата жена е била удушена часове след рок концерт на стадион „Българска армия“ предната нощ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!