Над 500 представители на националистически партии в България се събраха в градската градина в Пазарджик на организиран протест, докато съдът гледа делото за радикален ислям. Около сградата на съда има засилено полицейско присъствие.
За разлика от предишните дни, когато заседаваше Пазарджишкият окръжен съд по делото срещу 13-те имами, обвинени в проповядване на антидемократична идеология и участие в незаконна организация, днес около съда мюсюлманите са само десетина души.
Органите на реда разделиха протестиращите националистически партии и представителите на мюсюлманската общност, които са на разстояние около 10 метра. Според говорителя на МВР Мирослав Стоянов присъстващите днес мюсюлмани са предимно хора, които имат отношение към делото – близки на подсъдимите и техни привърженици.
Обиняеми по делото са Саид Мехмед Мутлу, Абдуллах Мустафа Салих, Ахмед Ахмед, Неджми Дъбов, Хайри Шерифов, Байрам Ушев, Ахмед Абдурахманов, Изет Джалев, Мохамед Камбер, Юсуф Горелски, Найме Горелска, Али Хайраддин и Али Ходжа.
Тази сутрин те пристигнаха в съдебната зала на Пазарджишкия окръжен съд. Обвиняемите си честитиха мюсюлманския празник Курбан Байрам. Един от тях показа пред журналисти черно-бяла снимка от 70-те години на възрастен човек и млада жена с бурка до него. Той обясни, че това е доказателство, че бурките ги е имало в България и преди.
Митингите днес край съда всъщност са два - на партиите "Атака" и ВМРО-БНД и на Национален фронт за спасение на България (НФСБ).
Лидерът на "Атака" Волен Сидеров коментира пред журналисти, че се прави легитимен митинг, чиято цел е да се каже, че радикалният ислям е заплаха за България.
По думите му върху работата на съда се оказва силно влияние от страна на организации като Хелзинкския комитет. Смятаме, че държавата не прави нужното за пресичане на
дейността на ислямистките организации в страната, каза още той.
Сидеров твърди, че сред подсъдимите по делото имало и хора от ГЕРБ - семейството Юсуф и Найме Горелски от Благоевградско.
Красимир Карачанов - председател на ВМРО-БНД, посочи, че българските патриотични организации искат да покажат, че не са съгласни в България да се проповядва радикален ислям.
Ние сме против струпването на привърженици на подсъдимите, каквото видяхме на предходните заседания, отбеляза той. Според Каракачанов това оказва натиск върху работата на съда.
От ръководството на "Атака" обясниха, че въпреки поканата, НФСБ са отхвърлили предложението за съвместни действия.
Група от протестиращите носят плакат, на който пише "Българските патриоти единни срещу ислямската общност", като се чуват и възгласи "България, България".
Протестът приключи около обед с шествие по улиците в централната градска част, което достигна до сградата на общината. Участниците изразиха възмущение от факта, че председателят на Общински съвет в Пазарджик Хари Харалампиев е защитник на част от подсъдимите.
В интервю за БНТ тази сутрин политологът Огнян Минчев коментира, че политизирането на делото срещу 13-те имами, обвинени в пропаганда срещу демократичните устои на България и за участие в нерегламентирата организация "Ал Уакъф ал Ислями" в Пазарджик, е доста опасно.
Става въпрос за нарушаване на закона и не бива да се допуска интерпретацията, че става дума за потискане религиозните права на част от българските граждани, каза Огнян Минчев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!