29-годишен мъж бе осъден на пет месеца затвор за купуване на гласове в Плевен.
Районната прокуратура в града е започнала незабавно
производство срещу М.М., което е приключило за 24 часа.
Мъжът е криминално проявен, от село Згалево. Петима души са свидетелствали срещу него, че е плащал по 15-20 лева, за да се гласува за определена партия. Подсъдимият се е признал за виновен, сключил е споразумение с прокуратурата и е влязъл в затвора за пет месеца при строг режим.
М.М. ще изтърпява наказанието си в затвора в Плевен. Той ще
трябва да плати и глоба в размер на 10 хил. лв.
Втори случай в Плевенско, по който е образувано бързо досъдебно производство за нарушения, свързани с изборите, е в село Чомаковци. Разследва се мъж за купуване на гласове за по 15-20 лева.
Прокуратурата в Кюстендил работи по два сигнала за нарушения в изборния ден,
съобщи дежурният прокурор в окръжната прокуратура Ангел Байрактарски.
Единият сигнал се отнася до неправомерно съхранение на бюлетини в сградата на общината в Кюстендил. По случая е образувано бързо досъдебно производство, каза Байрактарски.
Според БГНЕС става въпрос за
30 хил. бюлетини, предвидени за подмяна на вота в Дупница и Кюстендил.
Те били съхранявани в стая в Общината, която е извън сектора на видеонаблюдение. Агенцията се позовава на съобщение в сайта на Сдружение "България на гражданите".
В сградата на общината е изпратена Криминална полиция, която да извърши обиск и от Районната прокуратура са уведомили Сдружението, че е образувано бързо досъдебно производство срещу неизвестен извършител.
Вторият случай се отнася до сигнал за "купуване" на гласове. По него е разпоредена проверка, резултатите от която все още не са готови, казаха от прокуратурата.
С двата сигнала се занимава Районната прокуратура в Кюстендил.
Районната прокуратура Пловдив се е самосезирала
по информация, публикувана в медиите, свързана с купуване на гласове, и извършва проверка в пловдивско село, съобщи говорителят на прокуратурата Галина Андреева. Проверката все още не е приключила.
В Поморие снощи за 72 часа е арестуван мъж за купуване на гласове,
съобщи зам.-окръжният прокурор на Бургас Красимира Кателиева.
В РИК-Пазарджик е подаден сигнал за купуване на гласове в пазарджишкото село Алеко Константиново, съобщи говорителят на комисията Георги Добрев. Той уточни, че е изпратен екип за проверка на място, а сигналът е препратен по компетентност и към Районата прокуратура в Пазарджик.
Започнало е и бързо производство срещу 50-годишен мъж в Симеоновград, който е предложил пари, за да се гласува за определена партия. Сигналът е подаден от гражданин, съобщи говорителят на окръжната прокуратура в Хасково - Павел Жеков. У мъжа са намерени 1300 лв. и листчета с имена. В момента случаят се разследва, добави Жеков.
В Ямбол днес е задържан от полицията 22-годишен гражданин, срещу когото е повдигнато обвинение, че е купувал гласове в ромската махала за една политическа сила, съобщи говорителят на окръжната прокуратура Милен Божидаров. Извършителят е разпитан и му е наложена мярка "задържане под стража" за 24 часа. Пред съдия са разпитани и свидетели по случая. Образувано е досъдебно производство.
По същото обвинение вчера е бил задържан и разпитан и друг жител на Ямбол. Срещу него също е образувано досъдебно производство.
Полицията проверява и сигнал за купуване на гласове в Асеновград, съобщи председателят на 17 РИК Пловдив-област Дарина Тодорова.
Член на Секционната избирателна комисия в монтанското село Септемврийци пък е
бил пребит
днес, докато чакал колата с изборните книжа, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Монтана.
Младен М. (40 г.) е бил подлъган да се качи в непозната кола, след като му било съобщено, че хората в нея също са ангажирани с организацията на изборите.
След това той бил изведен извън селото и бит. След саморазправата Младен е откаран в центъра за спешна медицинска помощ в Монтана, където е прегледан и освободен за домашно лечение.
По случая е образувано дъсъдебно производство, уточниха от полицейската дирекция в Монтана.
От пресцентъра на прокуратурата съобщиха, че са образувани
43 досъдебни производства за престъпления, свързани с изборите.
По 17 досъдебни производства се разследва предлагане или
даване на имотна облага за склоняване да се упражни
избирателното право в полза на определен кандидат или партия.
По две дела се разследва образуване и ръководене на група, поставила си за цел да извършва престъпления против политическите права на гражданите.
Образуваните преписки са 190, от които 141 са приключили с постановления за отказ да се образува досъдебно производство. По останалите 49 преписки предварителните проверки продължават. Образувана е една преписка във Военноокръжната прокуратура, по която е възложена проверка на Регионалната служба "Военна полиция".
Към момента
няма груби нарушения на обществения ред в
страната,
свързани с изборите, съобщи на пресконференция зам.-директорът на "Охранителна полиция" Милчо Енев.
По думите му от началото на изборната кампания са подадени
322 сигнала. От вчера до днес техният брой е 64. Най-много
сигнали са подадени в Монтана - 20, а след това се нарежда
Благоевград, където са подадени седем сигнала.
В София полицията е реагирала на два фалшиви сигнала за поставени бомби.
Областната дирекция на МВР в Разград проверява сигнал за нарушение в деня преди изборите, получен от Районната прокуратура в Кубрат. Сигналът е получен около 21 часа снощи. В него се твърди, че вчера в Севар 51-годишна жена е раздавала на жители от селото пликове с по10 лева и бюлетина-образец със зачертан номер на определена политическа партия. По случая се извършва проверка, допълват от полицията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!