Шуменският окръжен съд (Court-Sh.org) осъди бившия директор на "Топлофикация"-Шумен инж. Юлиян Тодоров на 4,5 години лишаване от свобода за умишлена безстопанственост, нанесла щети в особено големи размери.
Тодоров трябва да плати и обезщетение на дружеството в размер на 390 хил. лв. за имуществени щети, лихва върху тях и разноските по делото.
Той беше признат за виновен за това, че през 2004 г. и 2005 г. като изпълнителен директор не е положил грижи за стопанисването и управлението на шуменския ТЕЦ.
В този период Тодоров е продал 3000 т мазут на занижени наполовина цени, а след неизгодната продажба е заменил липсващите количества с некачествено гориво, разредено с вода.
Мазутът е бил собственост на Държавния резерв и на "Топлофикация"-Шумен.
С тази сделка той ощетил предприятието си със 158 хил. лв и Резерва с 323 хил. лв.
Само няколко месеца след това Тодоров, купил същото количество мазут чрез Софийската стокова борса. Цената била според пазара, но се оказало, че горивото е разредено с 45% вода, при допустим 1%.
Освен тези престъпления прокуратурата успя да докаже и ДДС нарушение, при което е нанесена щета на държавата за още 193 хил. лв.
Общият размер на вредата, която бившият управител на "Топлофикация" е причинил, е за 873 147 лв.
Присъдата може да бъде обжалвана в 15-дневен срок.
Съдът постанови до приключване на делото Тодоров да остане с наложената му по-рано мярка за неотклонение парична гаранция от 6000 лв.
"Обвинението беше за безстопанственост, защото не успяхме да намерим доказателства за присвояване. Смущаваш обаче е фактът, че Тодоров е продал мазута на ЕТ "Манол Божков", след което същата фирма се явява един от подизпълнителите на "Линк Недел" ООД, от която е купено разреденото гориво", коментира прокурор Маргарита Георгиева.
ДА "Държавен резерв и военновременни запаси" води частно дело срещу местната "Топлофикация".
Междувременно, след близо година проверки, Окръжната прокуратура в Перник (Pernik.PRB.bg) започва "мегадело" за източване на месната "Топлофикация".
Пред Mediapool.bg говорителят на прокуратурата Бисер Михайлов е заявил, че досъдебното производство е за престъпления по служба, извършени в периода от 2003 г. до 2009 г. През това време дружеството бе изцяло държавна собственост.
"Това е работно обвинение. По всяка вероятност това разследване ще прерасне в мегадело", заяви прокурор Михайлов. Все още няма предявени обвинения срещу конкретни лица, защото се изчакват експертизите.
Окончателен повод за начало на делото е постъпил сигнал на Министерството на икономиката и енергетиката, в който се говори за сключени неизгодни договори по програмата за рехабилитация на топлопреносната мрежа в града. Общата стойност на проекта, който приключи в началото на 2009 г., е 18 млн. евро.
Предстоят разпити на над 30 души, уточниха от държавното обвинение.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!