Около 40 съдии от страната искат оставката на Висшия съдебен съвет (ВСС).
Искането е изпратено до парламента и до ВСС, предаде БТА.
"Непоследователните и противоречиви реакции на Висшия съдебен съвет след проведения на 13 юли 2012 г. протест на съдиите са поредното доказателство за неприкритата зависимост на този орган от изпълнителната власт", се посочва в искането.
Развитието на събитията във времето до извънредното заседание на ВСС и "протеклият в него псевдодебат" са показали ясно, че членовете на ВСС не действат в изпълнение на независима воля.
Вместо това те следват безусловно настроенията и реакциите на висшите представители на изпълнителната власт, твърдят съдиите.
Петте години на системно неизпълнение на служебните задължения на отделните членове на ВСС и действията им, с които накърняват престижа на съдебната власт, представляват основание за предсрочно прекратяване на мандата им, се казва в искането.
Оттук насетне ВСС, в този му персонален състав, може единствено да нанесе още по-големи вреди на съдебната власт, добавят магистратите.
Те се обръщат и към народните представители с призив да упражнят правомощията си и да предизвикат процедура за предсрочно освобождаване на членовете на ВСС, избрани от Народното събрание.
Искането е подписано от съдии от Върховния касационен съд, Софийския районен съд, Софийския градски съд и от районните съдилища в Луковит и в Смолян.
Същевременно няколко неправителствени организации, сред които Асоциацията за европейска интеграция и права ва човека, Български адвокати за правата на човека, Български институт за правни инициативи, Български хелзинкски комитет, Институт за развитие на публичната среда, Програма за развитие на съдебната система, Риск Монитор, Център за изследване на демокрацията и Център за либерални стратегии публикуваха отворено писмо - пореден протест срещу уволнението на съдия Тодорова.
Писмото е адресирано до Европейската Комисия, Комисаря по правата на човека на Съвета на Европа, Комисията по правни въпроси и права на човека на ПАСЕ,Специалния докладчик за независимостта на съдиите и адвокатите, Европейската асоциация на съдиите, Международната комисия на юристите и Хюман Райтс Уоч.
В него се казва, че наказанието на Мирослава Тодорова е тревожен прецедент на упражняване на произволна репресия срещу съдия и общественик-реформатор заради нейните критики срещу недопустимата намеса на изпълнителната власт в работата на съдебната и лошото управление на системата на правосъдие в България.
В писмото се припомня, че решението на ВСС е взето без да бъде изслушана съдия Тодорова, както и без да бъде взето предвид прекомерното натоварване на много съдии в системата.
"Софийски градски съд, в който работи съдия Тодорова, е сред най-натоварените в България, а самата тя – един от най-натоварените съдии в този съд.
През 2009 г. на нея са били разпределени 250 дела, с повече от 100 дела над средния брой, възложени на съдиите от този съд. През 2010 г. тя е получила 218 дела, а през 2011 г. – 309 дела, най-голям брой в сравнение с всички други нейни колеги от наказателното отделение на Софийски градски съд.
Независимо от това непосилно бреме, съдия Тодорова се справя с работата си", се посочва в писмото.
"Досега тя има отменена само една присъда на апелативна инстанция, а нейните качества на професионалист са подобаващо оценени с привличането ѝ като преподавател в Националния институт на правосъдието, както и с избирането ѝ за председател на Съюза на съдиите в България, организация, в която членуват близо 1000 съдии.
След уволнението на съдия Тодорова 51 съдии от ВКС в свой публичен протест я окачествяват като безспорен професионалист", се казва още в документа.
Уволнението от ВСС на съдия Тодорова стана в момент, когато се провеждат събранията на съдиите от цялата страна, на които те трябва да изберат делегати за избор на магистратската квота в новия ВСС, както и да номинират кандидати за негови членове.
Изборът на нов ВСС се предполага да стане през есента на тази година. От тази гледна точка, уволнението демонстрира ясна цел – да сплаши съдиите и да ги подтикне към избор на угодни на правителството хора или поне към пасивност, пише още в писмото.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!