Софийският районен съд го осъди за това, че съдействал да се върне откраднат автомобил на турския бизнесмен Фейзи Илханлъ срещу откуп.
Същото наказание получи и другият подсъдим - Ивайло Геков, на когото според обвинението са предадени 23 хил. евро за колата. Съдът наложи на двамата
забрана да напускат страната и да управляват автомобил за четири години.
Прокуратурата поиска Чаушев и Гегов да получат ефективна присъда от 3 години затвор.
Защитниците на Чаушев и Гегов поискаха двамата да бъдат оневинени, след като основните свидетели по делото заявиха, че никога не са били изнудвани от Чаушев.
На последното заседание по делото от началото на ноември миналата година двамата основни свидетели по делото се отказаха от показанията, които дадоха в досъдебното производство.
Председателят на съдебния състав Методи Лалов заяви, че в миналото Феим Чаушев е бил висша фигура в обществото и като такъв трябва да бъде пример за останалите.
Съдията отбеляза, че въпреки, че доказателствата по делото показват, че двамата подсъдими
не са търсили облага за себе си, те са били наясно, че извършват престъпление
като помагат за връщането на откраднатия автомобил.
Бившият зам.-министър на няколко пъти обяснява в телефонни разговори с турските граждани, че не желае да се занимава със случая.
Геков е бил наясно, че извършва престъпление, тъй като е бил с латексова ръкавица в момента, в който е взел парите, отбеляза съдът.
Наказанието, което бе наложено на двамата днес е под средното заради чистото им съдебно минало, посочи съдия Лалов.
Законът предвижда от една до десет години затвор за подобно престъпление. След края на заседанието защитниците заявиха, че днешното решение на Районния съд е с излишна строгост и
ще го обжалват пред Софийския градски съд.
Колата на Фейзи Илханлъ беше открадната в началото на миналата година, когато бизнесменът бе в България заедно с още няколко турски граждани.
Турската делегация се е свързала с Чаушев за да им съдейства автомобилът да бъде върнат.
Вторият подсъдим - Ивайло Геков, който е близък приятел на Чаушев, чрез свой познат е разбрал, че авторите на кражбата искат 25 хил. евро откуп за автомобила. Геков бе задържан в момента, в който турските граждани му предаваха парите в хотел в София.
Феим Чаушев беше зам.-министър на външните работи от квотата на ДПС в кабинета на Сергей Станишев от 2005 до март 2008 г., когато подаде оставка заради скандал около двойната му самоличност по документи.
Скандалът бе свързан с двете му имена - Феим Юсеинов Чаушев и Петър Юриев Чаушев - с едното той е бил в директорския борд на голям курортен комплекс, както и в други търговски дружества, докато в същото време бил и зам.-министър на външните работи под другото си име.
Почти по същото време стана ясно, че той е сътрудничел на бившата Държавна сигурност с псевдоним Бисер. Бил е вербуван в родното си село и трябвало да донася информация за изселническите настроения сред сънародниците си.
Като зам.-министър Чаушев се занимаваше особено отблизо с казуса около
българските медицински сестри, осъдени на смърт в Либия. Въпреки скандала около
двойната му самоличност, след оставката му външният министър Ивайло Калфин и
премиерът Сергей Станишев му благодариха за добрата работа около разрешаването
на казуса с осъдените на смърт българки в Либия и я оцениха като
професионална.
През февруари 2011 г., след близо три години отсъствие от публичния живот, Чаушев даде телевизионно интервю, в което твърди, че има голяма част от заслугите за благоприятното разрешаване на процеса в Либия, че е присъствал на ред тайни преговори за съдбата на сестрите с международно участие и т.н.
Той е роден на 1 март 1944 г. в село Рибино, Крумовградско. Преди да стане заместник-външен министър, е бил заместник-министър на младежта и спорта.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!