В София работят 16 служители на ДАИ, ръководещи изпити за правоспособност, а от тях 12 бяха задъражни в проведената от ГДБОП акция.
Това съотношене декларирае директорът на Изпълнителна агенция "Автомобилна администрация" (по-известна като ДАИ) Красимир Калайджиев в ефира на NOVA.
Шефът на „Автомобилна администрация” в ареста за корупция
Престъпна група за подкупи, свързана с АМ "Тракия", отива на съд
Служителите на агенцията бяха задържани във вторник, заедно с 2-ма собственици на автошколи, по подозрения в продажба на книжки. Прокуратурата твърди, че срещу заплащане, правоспособност за шофиране е давана на лица, които иначе не биха могли да минат практическия изпит - т.нар. кормуване.
Калайджиев обясни, че по случая, ръководената от него администрация, е съдействала на разследването в продължение на една година.
Той уточни, че сигнали за нарушенията са постъпвали както в Автомобилна администрация, така и в специализираните служби.
Директорът отказа конкретно да заяви дали самият той е подавал сигнал за нарушения към прокуратурата.
"Конкретно за себе си не говоря и не мога да кажа кой е давал сигналите", заяви Калайджиев.
Налице е "голям колектив" от дългогодишни служители, някои от които са в ДАИ още от 2000 година. При подобно мнозинство, 12 корумпирани от 16 общо проверяващи за София, на тях не им е било нужно да манипулират системата за случайно разпределение на изпитващи.
"Може и така да се тълкуват нещата", отговори Калайджиев на въпрос,
дали корупцията в ДАИ създава убийци на пътя, които преди това са си платили за книжки.
Ръководената от него агенция е отменила провеждането на изпити за правоспособност в София вчера и днес. Местата на арестуваните служители няма да се запълват с други хора до установяването на вината им, допълни Калайджиев.
Той също така заяви, че на този етап никой не е искал неговата оставка.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!