П арламентът изслушва министъра на труда и социалната политика Деница Сачева, министъра на икономиката Лъчезар Борисов и министъра на здравеопазването Костадин Ангелов относно здравните, социалните и икономическите мерки за справяне с кризата, породена от пандемията от коронавирус.
Вносители на предложението е председателя на ПГ на ГЕРБ д-р Даниела Дариткова и група народни представители.
"Докато други разиграват театрални сцени, ние вършим работа"
Това заяви министърът на труда и социалната политика Деница Сачева.
"Работим с хора, с граждани, които имат реални проблеми. Нашият фокус е да намерим решение именно на техните проблеми – да получат заплати, храна, да имат работа, да имат перспективи", заяви министърът по време на изслушването в НС.
"Това, което обявихме вече, достатъчно ясно показва холистичния подход на Министерството на труда и социалната политика. Ние не отделяме един приоритет за сметка на друг. Мислим както за хората с увреждания, така и за тези, които са самотно живеещи, за бездомните, за безработните. Мислим и за тези, които трябва да запазят заетостта си", увери Сачева.
От парламентарната трибуна тя припомни, че новите социално-икономически мерки на правителството са в общ размер на 1,162 млрд. лева и са с източник националния бюджет. С тях от 1 август ще се увеличат с 30% и средствата за заплати на служителите в министерството, натоварени с дейности по овладяване на пандемията и последиците от нея.
От началото на следващия месец ще се завишават и стандартите за финансиране на делегираните от държавата социални услуги, като домове за възрастни хора, за хора с увреждания, за резидентни услуги, дневни центрове за деца, за настаняване от семеен тип и други. Общият размер е 15 млн. лева, а увеличението ще може да се изразходва за заплатите на социалните работници, рехабилитатори, логопеди, възпитатели и други. Възнагражденията им ще бъдат повишени с около 20%, става ясно от думите на министъра.
"Всички над 2 млн. пенсионери ще получат по 50 лева добавка към пенсиите си за месеците август, септември и октомври", припомни още Сачева. "Правителството вече е отпуснало 106 млн. по бюджета на НОИ за тази цел, а първото плащане на тези пари предстои между 7 и 20 август".
"Инвалидните пенсии на близо 5 хил. пенсионери с изтекло ТЕЛК-решение по време на извънредното положение и епидемична обстановка са вече изплатени в пълен размер", увери още социалният министър.
"Превозвачите ще бъдат подпомогнати",
заяви в парламента икономическият министър Лъчезар Борисов.
"За тази цел са заделени 30 млн. лева", продължи Борисов.
Мярката той ще обсъди по-късно днес колегата си - ресорният министър Росен Желязков, става ясно от думите на министъра.
Пред депутатите Борисов начерта основните приоритети на икономическото министерство и ги увери, че на всеки две седмици ще се прави отчет.
Една от мерките за преодоляване на последиците от COVID-19 е насърчаването на инвеститорите. За подпомагане на 56 предприятия са предвидени 18,5 млн. лева.
"Мерките на правителството са в два пакета – едните са социално-икономически, които са изцяло финансирани от бюджета. Те са в размер на 1,163 млрд. лeвa. Има и една втора група от мерки, които са за 1,8 млрд. лeвa".
По-рано тази седмица икономическият министър обяви на пресконференция, че министерството и бизнесът са постигнали съвпадения по мерките на 85-90%. Останали някои отворени теми, които ще бъдат изчистени следващите 2-3 дни. Открива се също горещ телефон за сигнали.
"223 млн. лв. допълнително за здравеопазване"
"В сектор "Здравеопазване" до края на годината ще бъде отпуснат и ще влезе допълнителен финансов ресурс в размер на 223 млн. лева. До момента са отпуснати 80,9 млн. лева, по мерките, които сме предприели".
Това заяви пред депутатите в парламента новият здравен министър проф. д-р Костадин Ангелов.
От парламентарната трибуна той увери, че целта на допълнителните мерки е да осигурят по-голяма стабилност за здравната система и по-голяма грижа за лекари, медицински сестри, лаборанти и персонала в лечебните заведения в условията на коронавирус.
"Те са на първа линия в грижата на цялото население. Вероятно предстои втора вълна на разпространение на болестта. Предстоят и зимни месеци с други респираторни заболявания. Грижата за тези хора е грижа за всеки един от нас, за цялото население", аргументира той новите социални мерки, предложени от правителството.
Здравният министър подчерта, че с допълнителните средства ще бъдат увеличени разходите за персонал за над 6 хил. души в системата, което ще повиши заплатите им с 30%. В държавните психиатрични болници увеличението ще бъде с 20%.
Министърът на здравеопазването прогнозира втора вълна на разпространение на коронавирус и месеци с разпространение на респираторни заболявания.
"Вероятно предстои втора вълна на разпространение на болестта. Предстоят и зимни месеци с други респираторни заболявания. Грижата за тези хора е грижа за всеки един от нас, за цялото население", аргументира той новите социални мерки, предложени от правителството. Проф. Ангелов обясни, че доходите на над 6000 души в системата на здравеопазването на първа линия ще бъдат увеличени с 30 %.
По-рано днес мнозинството отхвърли предложението на БСП за пряко предаване по БНТ и БНР.
"Вие поканихте министрите и ги криете от българските граждани", коментира заместник-председателят на ПГ на "БСП за България" Георги Свиленски и отново поиска министър-председателят Бойко Борисов да бъде поканен в парламента.
Председателят на Народното събрание Цвета Караянчева обясни, че се е свързала с премиера, но той в момента пътува из страната и няма да може да дойде в парламента, но тук са ресорните министри.
Преди това председателят на ПГ на ГЕРБ Даниела Дариткова подчерта, че грижата на правителството е последователна.
"Фактът, че преодоляхме вота на недоверие, означава, че правителството има сериозна парламентарна подкрепа и може да продължи своята дейност в полза на българските граждани. Затова искам тук, сега всички да разберете какви са следващите мерки в размер на над 1,160 млрд. лева и какво от тях ще стигне до българските граждани", добави тя.
По думите й целта на изслушването на министрите е да се отговори на проявения интерес вчера от опозицията за източника на тези средства и тяхното разпределение.
Дариткова припомни и свършеното досега.
"От началото на кризата бяха запазени и възстановени много работни места, много производства, бяха защитени сектори, които се оказаха пряко потърпевши от последствията от карантината, от една страна, и от друга, от разпространението на коронавируса", посочи тя.
"По мярката "60 на 40" до 24 юли са преведени близо 171 млн. лева на над 8900 компании, запазени бяха работните места на 170 533 работници и служители", отчете Дариткова. Тя отбеляза, че на 15 юли започна подаването на документи по новия дизайн на мярката, като се очаква 300 000 души да запазят доходите си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!