13

С едноминутно мълчание и ставане на крака депутатите почетоха паметта на жертвите на Холокоста. Заседанието на Народното събрание (НС) започна с декларации от парламентарни групи по повод на Международния ден в памет на жертвите от Холокоста, предаде БТА.

През 2005 г. ООН обявява 27 януари за Ден за възпоменание на паметта на жертвите на Холокоста,

отбеляза председателят на Народното събрание Вежди Рашидов в началото на пленарното заседание. Над 6 млн. евреи, днес едва ли можем да си представим ужаса, който тези хора са преживяли в лагерите, отбеляза той. Масовото унищожение надхвърля човешката способност за разбиране, коментира Рашидов. 

През тази година отбелязваме 80 години от спасяването на българските евреи, посочи още председателят на Народното събрание.

Той отбеляза, че днес изразяваме почитта си към тези български депутати, начело със заместник-председателя на НС Димитър Пешев, които в условията на война и под заплаха за личната си сигурност и политическа съдба, застават открито срещу натиска за депортирането на българските евреи. Благодарение на техните усилия, както и на категоричната позиция на България и на Българската православна църква, цар Борис Трети се съобразява с обществения натиск и отказва депортирането на около 50 хиляди евреи към лагерите на смъртта, припомни Рашидов.

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов написа следното в профила си във Фейсбук по повод на днешния ден:

"Международният ден за възпоменание на жертвите на Холокоста е ден за памет, но и ден за урок. Днес си спомняме за милионите невинни жертви на най-голямото зло, което светът някога е виждал. Хитлеристкият режим отвори рана, която вече десетилетия човечеството се опитва да изцели. Рана, за която обаче българският народ и Българската православна църква намират лек, когато през 1943 г. отказват да предадат на нацистите своите близо 50 000 братя и сестри евреи, избавяйки ги от сигурна смърт в концентрационните лагери. Едновременно с това обаче с болка свеждаме глави пред паметта на онези 11 343 депортирани от Вардарска Македония и Беломорска Тракия, които българите не успяхме да спасим. Никога вече!", пише Борисов.

Запазването на паметта на престъпленията срещу човечеството е единственият път към недопускането на нови такива.

Това заяви народният представител от ДПС Станислав Анастасов, който прочете декларация от името на парламентарната група на партията, посветена на днешния 27 януари – Международен ден в памет на жертвите от Холокоста. 

Датата 27 януари заема особено място в календара ни. На тази дата през 1945 г., около 09:00 часа сутринта,

съюзническите войски влизат в концентрационния лагер „Аушвиц“ – един от много познати ни днес „лагери на смъртта“. Когато влизат в лагера, те намират там 7000 мъже, жени и деца, които са само на една крачка от смъртта. Между 1941 г. и 1945 г. други 6 млн. евреи, както и над 800 хил. роми, славяни, немци в неравностойно положение, хора с различна сексуална ориентация, неудобни политици и членове на съпротивата нямат този късмет и биват публично обозначени, дамгосани, преследвани, а накрая насилствено транспортирани и убити от една много стройна машина за смърт, която статистически документира всеки отнет живот без капка съчувствие или милост“, припомни Анастасов от парламентарната трибуна. 

Той определи Холокоста като „престъпление без аналог в мащабите си“ в новата ни история. 

„Днес, повече от всеки друг ден в календара, трябва да бъдем малко по-смирени, за да си спомним за имената и лицата на онези повече от 6 млн. мъже, жени и деца, чийто живот е погубен само поради една причина – защото са били родени такива“, отбеляза депутатът. 

Станислав Анастасов си послужи с цитат от Ели Визел, оцелял от времето на Холокоста, който казва: „Да забравим жертвите, е равносилно на това да ги убием втори път“. 

Президентът Румен Радев сподели пост в Туитър по повод на днешния ден:

"В този ден отдаваме почит пред паметта на всички жертви, загубили живота си по време на Холокоста. В мрачните години на Втората световна война България не допусна нито един свой гражданин от еврейски произход да бъде изпратен в лагерите на смъртта", пише той.

Антисемитизмът не е проблем само на евреите, ислямофобията не е проблем само на мюсюлманите,

хомофобията не е проблем само на хората с различна сексуална ориентация, а болест на обществата, която не трябва да позволяваме да разпространява зараза и да се инфилтрира, защото рано или късно идва върху всеки един от нас. Това заяви Георг Георгиев в декларация от името на ПГ на ГЕРБ-СДС по повод на Международния ден в памет на жертвите от Холокоста.

Той припомни, че на днешния ден през 1945 г. е освободен концентрационният лагер „Аушвиц“.

За съжаление, това е мрачен период в световната история, в които милиони невинни хора губят своя живот безсмислено под натиска на един човеконенавистен режим, който във своето безумие коства на света и до днес една дълбока отворена рана, която всички ние сме длъжни да лекуваме във всеки един момент, в който си спомняме, че сме хора, посочи Георгиев. Той коментира, че България е положила неимоверни усилия в дните на най-голям мрак да направи така, че тази рана да не се отвори в тъканта на нашето общество. 

Спасявайки близо 50 хил. човешки живота, днес в тази зала имаме възможността да сме с наследници

на спасителите и спасените, а не на гонителите и жертвите, заяви Георгиев. Според него това е подвиг, направен от нашето общество, който и до днес трябва да ни напомня, че единението на този народ е всичко, от което имаме нужда. Единението на този народ е не само това, което е спасило нас, но и цяла Европа, и целия свят в дни на най-тежка лудост, смята той.

Българското правителство системно полагаше усилие в дните, в които имахме редовно такова,

България да се държи високо на картата на защита на човешките права, добави Георгиев и уточни, че се е правило всичко възможно достойнството на страната да отговаря на онова, което е спасило 50 хил. човешки живота.

През 2017 г. България стана първата страна, която назначи заместник-министър за координатор за борба с антисемитизма,

и една от първите пет, която прие работната дефиниция за антисемитизъм, допълни Георгиев. По думите му с това сме показали ангажимент да се борим с антисемитизма, езика на омразата, нетолерантността, ксенофобията и расизма. Ангажимент, който съм щастлив, че това събрание успя да потвърди, заяви Георгиев. Той даде пример с промените, които са направили в Наказателния кодекс за тежко криминализиране на езика на омраза, което по думите му демонстрира тяхната воля да се борят с това опасно явление.

Само преди няколко дни видяхме до какво може да доведе омразата.

Ние сме длъжни, историята ни задължава, да помагаме на приятелите си тогава, когато вандали застрашават и тяхното достойнство, когато българи стават обект на омраза от най-висока степен, бити, преследвани за това какви са, за това, че искат да живеят с историята и достойнството си, каза още Георгиев. Според него като страна имаме ангажимент, за да бъдем на висотата на това, което са направили нашите предци, да се борим за всяка педя от човешките права.

Ден като днешния следва да ни напомня във всеки един момент,

че в нас като народни представители стои по някой от онези, които се подписаха, за да не бъдат депортирани българските евреи, заяви Георгиев. Той припомни, че за съжаление не са успели да бъдат спасени 11 343 невинни, които са били депортирани от териториите на Беломорска Тракия и Вардарска Македония.  

Коментари 13
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

13 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Унгария: "Голяма стъпка" за края на войната в Украйна

Унгария: "Голяма стъпка" за края на войната в Украйна

Свят Преди 1 час

Унгария: От три години живеем в сянката на войната

Росен Желязков назначи четирима заместник-министри

Росен Желязков назначи четирима заместник-министри

България Преди 2 часа

Стефан Бурджев и Стоян Тошев са назначени за заместник-министри на земеделието и храните

Бивш бодигард на Шумахер отива в затвора за изнудване на семейството му

Бивш бодигард на Шумахер отива в затвора за изнудване на семейството му

Свят Преди 3 часа

„Много съжалявам и се срамувам от постъпката си. Това беше отвратително. Поемам пълна отговорност“

Новата тенденция за отслабване е джинджифил на гладно. Какво представлява и действа ли?

Новата тенденция за отслабване е джинджифил на гладно. Какво представлява и действа ли?

Любопитно Преди 3 часа

Тези шотове се правят с обелен и настърган джинджифил, лимонов и портокалов сок и мед

"Хамас" потвърди: Освобождаването на заложници ще се състои в събота по план

"Хамас" потвърди: Освобождаването на заложници ще се състои в събота по план

Свят Преди 3 часа

Няма незабавен коментар от израелски официални лица

Вилата на любовта отваря врати за първите двойки в “Един за друг” тази вечер

Вилата на любовта отваря врати за първите двойки в “Един за друг” тази вечер

Любопитно Преди 4 часа

Победителите от петия сезон Михаела и Венцислав ще вземат специално участие в премиерните епизоди на предаването

<p>Откриха гроб на &bdquo;вампир&ldquo; в средновековна крепост в Хърватия</p>

Откриха гроб на „вампир“ в средновековна крепост в Хърватия

Любопитно Преди 4 часа

Откритието е направено в крепостта Рачеша, за която се предполага, че е била средище на рицарите тамплиери в миналото

Сабрина Карпентър позира по бельо за корицата на Vogue

Сабрина Карпентър позира по бельо за корицата на Vogue

Любопитно Преди 4 часа

25-годишната звезда се появява на корицата, облечена в елегантен син сатенен корсет

Разкриха мистерията около „гръцкия Титаник“, отнел живота на 400 души

Разкриха мистерията около „гръцкия Титаник“, отнел живота на 400 души

Любопитно Преди 5 часа

Артефакти, съхранени почти 80 години под водата, хвърлят светлина върху една от най-големите морски трагедии в гръцката история

Сирийският външен министър отива в Париж

Сирийският външен министър отива в Париж

Свят Преди 5 часа

Дамаск обяви, че на 1 март Сирия ще назначи правителство

<p>Кой ще присъства на Мюнхенската конференция?</p>

Мюнхенската конференция по сигурността: Кой ще присъства и какво ще е на дневен ред?

Свят Преди 5 часа

MSC 2025 ще събере водещи световни политици и експерти за обсъждане на сигурността и международния ред

ЕК: Русия не може да бъде възнаграждавана за агресията

ЕК: Русия не може да бъде възнаграждавана за агресията

Свят Преди 5 часа

ЕС не е бил в контакт с Тръмп преди разговора с Путин

Пъф Деди съди медия заради документален филм за него

Пъф Деди съди медия заради документален филм за него

Любопитно Преди 6 часа

Пъф Деди, който претендира за обезщетение поне от 100 млн. долара, е в арест в Бруклин от септември

<p>Онлайн обучение за учениците от 9 столични района</p>

От утре: Училищата в девет района в София преминават в онлайн обучение

Свят Преди 6 часа

Това съобщи пред журналисти директорът на дирекция "Образование" към СО

Тръмп

Внос на стомана и алуминий: Защо Тръмп може и да е сбъркал

Свят Преди 6 часа

Тръмп обяви, че налага мита от 25% върху вноса на стомана и алуминий